Güney Kore Windows 10’a Değil Linux’a Geçecek

221

Günümüzde devlet kurumları genellikle işletim sistemleri konusunda güncellemeyi daha geriden takip etmekte. Örneğin gelişmiş ülkelerden biri olmasına rağmen Güney Kore’de dahi devlet yönetimindeki bilgisayarlar Windows 7 işletim sistemini kullanıyor.

Windows 7, Windows’un artık oldukça eskiyen bir işletim sistemi. Bu yüzden Microsoft, önümüzdeki süreçte Windows 7’yi kaderine terkedecek. 14 Ocak 2020’den itibaren Windows 7 için aktif süreç sona erecek.

Windows 7’nin yükseltilmesi için End of Life kuralları gereğince Güney Kore devletinin kasasından büyük bir para kaybının olması söz konusu. İşte bu yüzden Güney Kore yönetimince alınan bir kararla Windows 7 işletim sisteminin daha güncel Windows sürümlerine yükseltilmesi yerine Linux işletim sistemine geçilmesi kararı verildi.

Bakanlığın dijital servis büro şefi Choi Jang-hyuk konuyla ilgili yaptığı açıklamada açık kaynaklı Linux işletim sisteminin maliyetleri azaltacağını umduğunu ifade etti. Birden fazla işletim sistemiyle etkileşime geçmenin de kendileri için önemli olduğunu düşünüyor.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.