HTC’nin 2018 Planı Açığa Çıktı

338

HTC, 2018 yılında mobil kategoride orta segmente yönelecek. Şirket, yaptığı hatalardan ders çıkarmak zorunda.

HTC 10 ile adından epey söz ettirmesine rağmen mobil alanda düşüşü süren ve bu yüzden mobil departmanının büyük bir bölümünü Google’a satan HTC, akıllı telefon kategorisinde bulunmayı hala sürdürecek. Yıllardır akıllı telefon alanında büyük bir popülariteye sahip olan şirket içni yolun sonu gözüksede yeni bir plan ile pazarda tekrar söz sahibi olabileceği umudu bulunuyor.

HTC, 2018 yılında çok daha az akıllı telefon satışa çıkaracak ve temel hedefi üst segment değil orta segment olacak. Orta segmentte söz sahibi olabilmesi için de fiyat performans ürünleri sunması gerekecek. Neticede HTC, kendi işlemcisini ve işletim sistemini üreten bir marka olmamakla beraber Apple, Samsung gibi firmalara nazaran daha az tercih ediliyor.

HTC’nin 2018’de üst segment kategoriden sadece bir akıllı telefon modeli ile karşımıza çıkacağını düşünüyoruz. Buna dair ciddi iddialar da var. Söz konusu modelin ismi U12 olacak ve bu Mart ayında satışa çıkması bekleniyor. HTC, U12’nin satış rakamlarına göre üst segment kategoride kesin kararını verecektir.

HTC Neden Satılmıyor?

Şirket, işçilik kalitesi ve tasarım olarak beğeniliyor. Fakat fiyat-performans hususunda büyük sıkıntıları olduğu da aşikar. Kendi yonga setini kullanmayan, işletim sistemi olarak da yine kendi üretimi olmayan bir işletim sistemini kullanan HTC,  Huawei – Samsung – Apple gibi markalar göz önüne alındığında özelliği pek olmayan bir şirket.

Kendisine has özelliklerini sunamamasının yanında çıkarılabilir bataryayı pek tercih etmemesi de kullanıcıların rahatsız olduğu konulardan. Telefon sahipleri, örneğin telefonları şarj olmuyorsa bataryayı çıkarıp batarya ile şarj dolumu yapmak ister. Fakat HTC telefonlarında genellikle batarya çıkarılamaz. Bunu yapmanız için tamirciye gitmeniz gerekir. Öte yandan bataryanın miladı dolduysa ve yeni bir batarya almak durumundaysanız yine batarya değişimi için teknik yardım almanız gerekir.

Sonuç itibariyle bu sebeplerden HTC’nin mobil alanda başarı sağlayamaması gayet normal. Özellikle de rakiplerinin çok güçlü olduğu göz önüne alınırsa…
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.