I Am Alive Oyun İncelemesi

2632

2012 yılında Ubisoft Shangai tarafından piyasaya sürülen I Am Alive oyununu detaylı bir biçimde mercek altına aldık. 

I Am Alive ile ilgili pek çok dikkat çekici husus var; Oyunun çalışmalarına ilk kez 2005 yılında başlandı fakat ancak 2012 yılında piyasaya sürülebildi.  Ubisoft Shangai, oyunu sonradan DarkWorks isimli şirketten devraldı ve proje Ubisoft Shangai önderliğinde sunuldu.

Hikaye

Oyunda, gerçekleşen büyük bir felaket nedeniyle Amerika’nın Haventon kenti tanınmaz haldedir. Neredeyse yıkılmadık, zarar görmedik tek bir yapı bile kalmamıştır. Oyundaki baş karakterimiz Adam, karısı ve kızı ile birlikte Haventon’da yaşamaktadırlar fakat facianın gerçekleştiği sırada Adam çok uzaklardadır. Karısı ve kızının bu facia nedeniyle durumlarını öğrenmek isteyen Adam, oyun boyunca bir yığın zorluğu aşıp onların yanına ulaşmaya, sağ olup olmadıkları hakkında bilgiler edinmeye çalışır.

Grafik ve Ses

Grafiksel olarak çizgisel bir oyundur. Siyah beyaz tonların ağırlıklı olduğu, nadir gördüğümüz bir grafik yapısı vardır. Dramatik yapısını grafikleri ve sesleri ile iyi bir şekilde yansıtan oyun. Bu yönleriyle hikayeye güç katmaktadır. 2012 yapımı bir oyun olduğu düşünülürse grafik kalitesi hususunda bugünün gözüyle bakmak yanlış olur. O yüzden grafiksel gerçekçilik anlamında beklentileri verebilen bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Oynanış

I Am Alive‘da çevrenizde iyi insanlar da vardır ancak kötü insanlar çoğunluktadır. Gerçekleşen felaket insanları yoksulluğa sürüklemiştir ve yalnızlaştırmıştır. Felaket nedeniyle bir otorite de bulunmadığından çeteler çoğalmış ve isteyen istediğini öldürebilir hale gelmiştir. O yüzden bu dünyada karınızı ve kızınızı ararken bir yandan da  hayatta kalmanız gerekmekte. Çünkü etrafınızda size saldırmayı düşünen pek çok kişi olabilir.

Karakterimiz bir adet kamera, içi boş bir silah, çok az erzak taşımaktadır ve enkaz içerisinde karısıyla çocuğuna ulaşmasının tek yolu yürümektir. Hatta bazı noktalarda yürümek yetmez. Çünkü bazı yapılar örneğin köprüler üzerinde durulamaz haldedir. İşte bu noktada oyunun tırmanma sistemi devreye girer. Bir yerden bir yere geçerken bazen tırmanmamız gerekir ancak bu tırmanışlar Assassin’s Creed serisi ve benzeri oyunlardaki gibi kolay değildir.

Çünkü bu oyunda dayanıklılık ve sağlık barları çok aktiftir. Koşarken bile dayanıklılığınız, enerjiniz hızla düşer. Özellikle de tırmanırken güç harcadığınız için barınız çok hızlı bir şekilde düşecektir. Tırmanışlar genellikle hayati tehlikeler arz ettiğinden de en ufak hata oyunda ölmenize neden olabilir. Tırmanışlarda dayanıklılık çok çabuk tükendiği için tırmanışa geçmeden önce düşünmelisiniz veya tırmanırken o anda hemen ne yapacağınıza karar vermelisiniz.

Oyunda ateşli silah, sopa, pala, yay gibi çeşitli silahlarınız vardır fakat bunları özgürce kullanabilmeniz mümkün değil. Mermi sayınız çok çok azdır ve üzerinize iki kişi çullansa dahi silahınız onları avlamak için yeterli olmayabilir. O yüzden bir çatışmaya girmeden önce iki kez düşünmeniz gerekiyor. Mesela size sopayla saldırmaya kalkan birine silahınızı gösterirseniz genellikle ellerini iki yana açıp sizden af dilerler. O sırada onların üzerlerine yürüdüğünüzde geriye doğru çekilirker. Özellikle de arkalarında uçurum var ise onları düşürme şansınız da vardır. Onları uçuruma doğru iyice yaklaştırıp tekme atarak düşürebilirsiniz.

Aynı şekilde size saldırmaya çalışan biri olduğunda blöf de yapabilirsiniz. Mesela eline bir cisim alıp üzerinize doğrultarak size yaklaştığında aniden palanızı çıkartıp boğazını kesebilirsiniz.

Ancak bu oyunda karakterinizin süper güçlerinin olmadığını bilmelisiniz. Mesela iki kişiye birden saldırmak genellikle felaketle sonuçlanır.

Oyunda gerçekleşen felaketten dolayı özellikle yer altındaki bazı kısımlar zehirlidir. O yüzden eğer toz bulutunun içerisine girecekseniz iki kez düşünmeli, çok hızlı hareket etmelisiniz.

SONUÇ

I Am Alive İçin Puanımız: 8.9 / 10

I Am Alive için diğer inceleme platformlarına baktığımda genellikle çok düşük puanlar verildiğini gördüm. Bunun en büyük sebeplerinden biri oynayanların pek keyif alamadıklarını söylemeleri, aksiyonun düşük olduğunu belirtmeleridir. Oysa I Am Alive’ın bu tarz iddiaları yok. Oyun size açık bir dünya sunmayı, çok gerçekçi grafikler sunmayı ve aksiyondan aksiyona sokmayı hedeflemez. Oyunun amacı kategorisini en iyi şekilde yansıtabilmek, oyuncu ile duygusal bağ kurabilmektir.

Gerçekçiliğin ön plana çıktığı oyunlar genellikle hikaye açısından güçlü oyunlar olmalı. I Am Alive de bunu başarıyor. Hikayesi, atmosferi, gerçekçiliği ile kesinlikle bu tarz yapımlar dan hoşlananların değerlendirmesi gereken bir oyundur.

Artıları: Güçlü bir atmosfere sahip, özgün bir yapım, türünün önemli örneklerinden

Eksileri: Biraz kısa sürüyor. Bazı noktalarda fazla yüzeysel kalıyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.