İngiltere’den Huawei Markasına Yönelik 5G Ambargosu Geldi

47

Huawei şirketinin son dönemde akıllı telefon kategorisinde epey dikkat çekecek hamleler yaptığını, dünyaca büyük bir popülariteye kavuştuğunu biliyoruz. Bu durum hem Amerika’yı hem de önde gelen Avrupa ülkelerini rahatsız etti.

İngiltere , Huawei şirketine karşı 2021 yılından sonra yeni bir politika uygulayacak. Birleşik Krallık, 5G gündemi ile ilgili olarak bir toplantı düzenledi ve Huawei donanımlarını 5G altyapılarından çıkarmaları gerektiğini, bunun için 2027 yılına kadar vakileri olduğu açıklandı. Öünümüzdeki yıldan itibaren Huawei şirketine karşı 5G yasağı uygulanacak olup şu an için İngiltere’de bulunan GSM şirketlerince konuya ilişkin açıklamalar yapılmış değil. Yine de geçtiğimiz günlerde operatör şirketlerinin İngiltere hükümetinden Huawei ekipmanlarını bünyelerinden çıkarabilmek için en az üç yıllık bir zaman talep etmeleri dikkat çekmişti.

İngiltere hükümetinin Huawei yasağı, İngiliz merkezli operatörlere de mali açıdan bir yük olacak çünkü yapılacak olan ekipman değişiklikleri 2 milyar sterline mal olacak. Aynı zamanda İngiltere’nin 5G altyapısı konusundaki etkinliği en az iki yıl ertelenmek zorunda kalacak.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.