Instagram’da Meydana Gelen Güvenlik Açığı Kullanıcıları Tedirgin Etti

43

Sosyal medya mecraları arasında bir hayli popüler bir yere sahip olan Instagram’da güvenlik açığı meydana geldi. Söz konusu açık RCE olarak bilinmekte olup uygulamanın hem Android hem IOS sürümünü ilgilendiriyor. Dolayısıyla milyonlarca Instagram kullanıcısının tehdit altında olduğunu gösteriyor.

Check Point araştırmacıları Instagram’da bir saldırganın hedeflediği telefonun uzaktan ele geçirilmesine izin veren bir güvenlik açığı keşfetti. Söz konusu açıktan yararlanılarak kullanıcısının GPS konumu, rehberi ve kamerasına erişim sağlanabiliyor.

RCE açığı uzaktan kumanda yürütme olarak bilinen bir açılıma sahip olup Instagram uygulaması açıldığı zaman otomatik olarak tetikleniyor. Bu bağlamda tehlike arz eden açık neyseki kapatılmış durumda. Çünkü söz konusu açığı güvenlik şirketi ilk olarak Facebook’a bildirdi ve Facebook söz konusu açığı giderdikten sonra bir açıklamada bulunarak sorunun çözüldüğünü aktardı ve aynı zamanda şu ana dek açık nedeniyle kötüye kullanım izine rastlanılmadığını da açıkladı.

Kullanıcıların açıktan etkilenmemek adına en kısa süre içerisinde Instagram uygulamalarını güncellemelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü eski Instagram sürümlerinde sorun hala devam ediyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.