Intel 7 nm İşlemcilerini Erteledi

71

Intel’in yakın zamanda 7 nm mimariye sahip işlemcilerini çıkarması bekleniyordu ancak görünen o ki öyle olmayacak.

Intel, dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olarak kabul edilmekte olup uzun süredir işlemci modelleriyle hizmet gösteriyor. 1968 yılında kuruluşunu gerçekleştiren firma şu sıralar önemli bazı sorunlar yaşıyor.

Intel’in yaşadığı sorunların başında AMD ve NVIDIA ikilisinin 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemciler pazarındaki yerini çoktan alması ve Apple şirketinin de kendi işlemcilerine odaklanması geliyor. Bu durum yarı iletken üreticisi Intel’in planlarını bozuyor.

Intel 7nm üretim sürecinde verimin azalmasına neden olan hata modu ile karşı karşıya kaldı. Bunun sonucunda da ikinci planı devreye soktu. Bu bağlamda 7 nm teknolojisini kullanarak gelecek olan işlemcilerin ve GPU’lar çıkması 2022 yılını bulabilecek.

Bu yıl elde ettiği toplam gelir beklentilerin altında olan Intel, yakın zamanda 10 nm fabrikasyon süreci ile gelen yeni Tiger Lake işlemcilerini tanıtacak olup 2021 yılının ikinci yarısında da 10 nanometre mimarili Alder Lake isimli yeni masaüstü işlemcileri tanıtacak gibi gözüküyor.

10 nm işlemcilerin üretimini artıracak olan Intel, Ice Lake ve Tiger Lake işlemcilere öncelik tanıyacak. Ice Lake işlemciler sunucular için hazırlanacak olup bu yılın sonuna doğru tanıtılması bekleniyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.