Intel ve AMD’den Dikkat Çeken Silikon Birliği

609

Intel ve AMD şirketleri, çipset alanındaki iki önemli rakip olmasına rağmen dikkat çeken bir beraberlik ile karşımıza çıkıyorlar. Intel ve AMD ortak çipset üretimi kafaları karıştırdı.

İşlemci alanındaki iki önemli rakip Intel ve AMD, silikon birliği yaptı. Intel’in işlemci çözümü ile AMD’nin grafik çözümlemeleri bir araya getirildi.

Dünyanın önde gelen iki teknoloji devi, iş birliği kapsamındaki yeni çip üretimleri ile epey dikkat çekti. 14 nm Intel Core Coffee Lake-H işlemci birimi ile AMD Vega ailesinden 14 nm GPU kalıbı kullanılan ortak çipset, böylelikle CPU tarafı Intel, GPU tarafı ise AMD olmak üzere bir çözümleme sunuyor.

PCI-Express 3.0 teknolojisi aracılığı ile birbirleri ile iletişime geçen kalıplar dizüstü bilgisayar kategorisinde büyük bir fark yaratabilir. Güçlü CPU ve GPU çözümlemeleri hedeflenen yeni modüler dizüstü bilgisayarlarda beklenen performansı sunabilir.  Çok daha ufak boyutta çok daha güçlü ve soğuk çalışan bir teknoloji yaratmak isteyen teknoloji şirketleri, bu konuda iş birliği yapmaktan kaçınmıyorlar.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.