İsrail Kökenli, Akıllı Telefonları Tehdit Eden Casus Yazılıma Dikkat

350

Kullanıcıların her an cebinde taşıdığı, konum bilgisi, rehber, çeşitli dosyalar sakladığı akıllı telefonlar yanlış kullanıldığında büyük bir  tehlike saçabiliyor. Özellikle casus yazılımlar kullanıcının güvenliğini, gizliliğini tehdit ediyor.

Şu sıralar Pegasus isimli İsrail merkezli bir casus yazılımının varlığı ortaya çıktı. Söz konusu casus yazılım kullanıcılar açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu yazılımın Amazon, Facebook, Google, Microsoft gibi devlerin sunucularından veri toplamayı başardığı ortaya çıkarken, bu sunucuların dünya genelini ilgilendirdiği düşünüldüğünde endişe daha fazla artıyor.

Sosyal medya hesaplarına da kolayca sızabilen yazılım, kullanıcıların bulut hesaplarında depolanan bilgileri de toplayabiliyor. Bulut içerisinde yer alan konum bilgileri ve dosya arşivlerini bünyesine alabilen casus yazılım hakkında WhatsApp cephesinden de bir doğrulama gelmiş olduğunu belirtelim. WhatsApp ekibi açıklamasında ileri seviyede bir siber faktör ile ortaya çıkarılan kötü niyetli yazılımın olduğunu, bunun Pegasus olduğunu, Mayıs ayı içerisinde bazı kullanıcıların işletim sistemlerini ele geçirecek bir virüs yüklendiğini ifade etmişti.

 

 

 

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.