İşte Kimlik Kartını Yenilemek İçin Son Süre

60

Bilindiği gibi yeni nesil kimlik kartları bir süredir ülkemizde aktif halde. Bu kartlarla vatandaşlar daha fazla avantaja sahip oluyor. Peki çipli kimlik kartlarının yoğunluğu ne durumda ve kartı yenilemek için son süre ne?

Yeni çipli kimlik kartı, yapılan açıklamalara göre 49 milyon 270 bine ulaştı. Yani Türkiye’de yaşayan vatandaşların çoğu yeni çipli kimlik kartlarından edindiler. Belki de bunun altında yatan temel sebep olarak kartların 2020 yılına kadar mutlaka yenilenmesi inanışı yatmaktaydı.

Kimlik kartını yenilemek için son yıl ise 2020 değil 2023. İçişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre vatandaşlar en geç 2023 yılında mevcut kartlarını çipli kartlara geçirmek zorunda.

Ehliyet için süre daha az

Sürücü belgesi yenileme hususunda son gün ise çok daha erken. Yapılan açıklamaya göre ehliyetler için 2020 yılının sonuna kadar süre tanınıyor.

Yapılan açıklamaya göre bugüne kadar 3 milyon 400 bin yeni nesil pasaport, 7 milyon 300 bin yeni nesil sürücü belgesi verildi.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.