Kadınlar Akıllı Telefonlarından, Haberleri Bile Olmadan İzlenip Dinleniyor

272
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Akıllı telefonların iyice yaygın hale gelmesinden sonra casus yazılımların sayısında da epey artış gözlemlendi. Casus yazılımlar akıllı telefonlara sızdıktan sonra kullanıcının özel yaşantısını deşifre etmeye başlıyor.

Sapıklar akıllı telefonları bir kişiye ulaşabilmek, onu izleyip takip edebilmek için araç olarak kullanabiliyor. Örneğin bunu bir resimli mesaj yoluyla yapabiliyorlar. WhatsApp veyahut farklı bir platform üzerinden size bir ileti gönderdiklerinde eğer söz konusu resimli iletiyi telefonunuza kaydederseniz yani indirirseniz cihazınız da haberiniz olmadan virüsten etkilenmiş oluyor çünkü gönderilen iletinin içeriğinde virüs yer alıyor. Örneğin WhatsApp üzerinden size gönderilen bir medyanın otomatik olarak indirilmesine izin verdiyseniz bu virüs size de ulaşmış olabilir.Elbette bu yalnızca bir örnek. Daha pek çok farklı platformu da kullanıyorsanız risk oranı artıyor.

OKU:  AMD Son Çeyrekte Gelirlerini Yükseltti ve Yeni Bir Karar Aldı

Kötü niyetli bir kişi, stalkerware uygulamalar ile bir başkasının akıllı telefonuna sızıp onun kamerasına, ses kaydedicisine, e-posta hesaplarına, mesajlarına, arama kayıtlarına erişebilir. Bunun için izin vermenize dahi ihtiyaç duymuyor. Uzmanlar sorundan her 3 kadından 1’inin etkilendiğini belirtiyor. Bize göre bu biraz abartılı bir veri ancak yine de belirtelim. Erkekler için ise bu oran 6’da 1 şeklinde.

Siber saldırıların arttığı, casus yazılımların tehlike saçtığı biliniyor. Sürekli yeni güvenlik yazılımları ve daha iyi korunan işletim sistemleri sunuluyor olsada her şeye rağmen bilinmedik bir virüse sahip olabilirsiniz. Güvenlik için otomatik indirmeleri kapatın ve iyi bir antivirüs programı edinin. İnternet üzerinden her uygulamayı indirmemeye, her siteye girmemeye çalışın.

OKU:  Samsung Galaxy S9 Android Pie güncellemesi aldı
Like
Like Love Haha Wow Sad AngryBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir