Kısa Mesaj (SMS) Sistemi 25 Yaşında

486

SMS sistemi artık 25 yaşında. Yollanan ilk SMS 25 yaşını doldurdu. İlk SMS 2 Aralık 1992 tarihinde gönderilmişti.

Cep telefonları tarihinin önemli paydalarından SMS sistemi 25 yaşına girdi. İlk SMS’in atıldığı tarih olan 2 Aralık 1992‘nin üzerinden tam 25 yıl geçti.

İlk SMS’i yollayan isim Neil Papworth idi. Kendisi 22 yaşında çok genç bir Vodafone mühendisiydi ve işin ilginç tarafı söz konusu SMS’i cep telefonundan değil bilgisayardan yollamıştı. SMS’in cep telefonları için sunulmaya başlaması ise daha sonra oldu.

SMS özellikle 160 karakterlik sınırlamalar ile cep telefonu dünyasında hafızalara kazındı. Karakter sınırı aşıldığında örneğin 200 karakterlik bir mesaj yazılıp gönderildiğinde 1 değil 2 SMS ücreti kesiliyordu. İşte ‘Slm, Nbr’ gibi telaffuzlar da ülkemize bu şekilde girdi. İnsanlar karakter sınırını aşıp SMS’ten harcamamak için cümlelerini kısa kısa kuruyor, bir de üzerine kelimelerin sesli harflerini de siliyorlardı. Haliyle ortaya Slm şeklinde kelimeler çıkıyordu.

Hatta internetin iyice yaygınlaştığı, internetten mesaljaşma kültürünün arttığı ilk zamanlarda bile insanlar herhangi bir kısıtlamaları olmamalarına rağmen alışkanlıklarından dolayı hala ‘Slm, Nbr, Ok’ gibi ifadeler kullanıyorlardı. Fakat zamanla bu durum aşıldı. Günümüzde insanların çoğu mesajlaşmaları sırasında kelimeleri kısaltmamaktadır. Çünkü artık online mesajlaşma platformları sayesinde karakter sınırı ortadan kalkmıştır. Buna en güzel örneklerden biri de WhatsApp uygulamasıdır.

SMS, günümüzde yerini internetten mesajlaşmaya bırakmıştır. Pek çok operatör hala SMS paketleri satsada eskisi kadar ilgi görmemektedir. Yine de aktif olarak kullanılmaya, telefonlarda varsayılan mesajlaşma uygulaması olarak sunulmaya devam etmektedir.

SMS İle Taciz Sıkıntısı

Günümüzün önemli sorunlarından biridir. İnsanların telefonlarından kullandığı ücretsiz uygulamaların bazıları telefon numarası gibi bilgileri reklam şirketleriyle paylaşabilir. Veya örneğin sinema bileti almak için bir siteye üye olduğunuzda ve o siteye telefon numaranızı girdiğinizde sizin o numaranız farklı tüzel kişilere verilebilir.

Bu tarz durumlar sonucunda genellikle taciz mesajları ortaya çıkar. Örneğin hiç tanımadığınız, size mesaj atması konusunda herhangi bir onay vermediğiniz tüzel kişiliklerden gelen SMS’ler görürsünüz ve bunları iptal etmeniz için biraz uğraşmanız gerekebilir. İşin kötüsü bu tarz firmaları genellikle arayamaz, arasanız bile ulaşamazsınız.

Sonuç itibariyle SMS’in bu tarz önemli bir taciz sıkıntısı vardır. Bu yıllardır devam etmekte olup bizim ülkemizde maalesef ki son derece yaygındır.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.