Klavyedeki Scroll Lock Tuşu Ne İşe Yarıyor? Scroll Lock işlevleri

174

Klavyede bulunan scroll lock tuşu, aslına bakarsanız neredeyse hiç kullanılmayan bir tuş ancak bir bilgisayar kullanıcısının, özellikle mesleği bilgisayarla alakalı olan bir kişinin bilmesi gereken bir tuş.

Scroll Lock tuşu, klavyede konum olarak Print Screen ile Pause Break tuşları arasında yer alıyor. Klavyenizde F tuşlarının hizasında genellikle hemen sağlarında bulunuyor. Scroll Lock tuşunun üzerine bir kez bastığınız zaman klavyenizin sağ kısmındaki ışıklardan en sonuncusu yanar.

Pek çok kişi scroll tuşunun ne anlama geldiğini, klavyelerinde oldukça dikkat çeken bir yerde bulunmasına rağmen bilmemektedir.

Gelin ne işe yaradığına bir bakalım;

Bu tuş aslına bakarsanız bundan özellikle uzun zaman önce, henüz mouse yaygın olarak kullanılmadan önce etkinliğini koruyordu. IBM uyumlu bilgisayarlarda kilit/aşağı kaydırma rolünü üstlenen bu tuş, günümüzde bunun için gerekli yazılımın artık desteklenmemesinden ötürü kulanıcıların işine neredeyse hiç yaramamaktadır. Ancak Excel gibi bazı Microsoft Windows programlarında bazı işlere yaramaktadır. Eğer Excel’de Scroll Lock tuşunu basılı hale getirirseniz yön tuşlarına bastığınız zaman bir sonraki hücre yerine sayfayla birlikte hareket edecektir.

OKU:  HP Elitebook Serisine Üç Yeni Bilgisayar Ekleniyor

Scroll Lock; Fare imlecini hareket ettirmek yerine tüm içeriğin ekran üzerinde kaydırılmasına imkan tanıyan bir tuştu. Ancak günümüzde neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Zaten pek çok yeni modelde artık bu tuşa yer verilmemektedir.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.