LED Işıkların Gözlere Verdiği Bir Zarar Daha Ortaya Çıktı

139
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

ANSES tarafından yapılan açıklamada yoğun ve güçlü LED ışığa maruz kalınmasının foto toksit bir olay olduğunu ve retina hücrelerinde iyileştirilmesi mümkün olmayan bir hasara neden olabildiğini ifade edildi.

LED ışığın doğal uyku düzenini bozabileceği yönünde de açıklamalar bulunuyor. LED ışık yüksek yoğunlukta olduğunda retina dokusunun yaşlanması hızlanıyor ve görme yetisinde bir düşüş meydana geliyor.

LED ekranları özellikle karanlık bir ortamda kullanmak daha fazla zarara neden oluyor. Bunu teknoloji firmaları bile kabul etmiş olacak ki uygulamalar için mavi ışık filtresi gibi göz koruyucu filtre özellikleri sunuyorlar. Ekrana karanlık ortamda bakmak, biyolojik ritimlerin ve uyku düzeninin bozulmasında önemli ölçüde rol oynuyor.

OKU:  WhatsApp'ta artık arşive kaldırdığınız sohbetlere ilişkin bildirim almayacaksınız

Bir kullanıcı karanlık bir ortamda LED ışığa bakmanın gözler için sağlıksız olduğunu anlaması için aslında ANSES v.b. tüzel kişiliklerden gelecek herhangi bir açıklamaya dahi ihtiyacı yok. Çünkü kullanıcı zaten karanlık bir ortamda LED ışığa yakın bir mesafeden baktığında bir süre sonra gözünü rahatsız edecek, gözü acımaya ve başı ağrımaya başlayacaktır. Vücudumuz aslına bakarsanız bu tarz tepkileri çabucak verir ve size bir sinyal göndermiş olur. Bu sinyali dikkate alıp almamak ise kullanıcıda bitiyor.
ANSES, yayınladığı raporda aynı zamanda bazı farklı LED ışıklarının baş ağrısına ve gözde daha fazla ağrıya neden olabileceğinin altını çiziyor.

OKU:  DayZ Xbox One sürümü çıkış yapıyor 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

TAG


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir