Maillerde banka hesap ekstresi tuzağı aktifliğini sürdürüyor

666

Mail servislerini kullananlar için önemli bir haberimiz var. Rutin olarak teknotechnic.com mail servisimize gelen mailleri kontrol ediyoruz. Bize zaman zaman firmalar basın bildirisi gönderiyor. Bazen de farklı konularda irtibata geçmek isteyenler oluyor. Ancak maalesef dolandırıcılardan da mailler alıyoruz. Bu kez de şahsıma ait olan teknotechnic mail hesabına bir mail geldi.

Mailin başlığı ‘T.HALK BANKASI A.S. 03.08.2018 Hesap Ekstresi.‘ şeklindeydi.  Oysa Halkbank hesabım bile yok. Maili gönderen kişiye baktığınızda ise gerçekten de Halkbank tarafından gönderildiğini düşünebiliyorsunuz yani ayırt etmeniz son derece güç. Mail içerisinde de ‘TR66**************1****194 nolu hesabınızın 03.08.2018 tarihine ait hareket bilgileri ekte yer almaktadır.‘ şeklinde bir ibare yer alıyor ve ekte bir dosya paylaşılıyor. Bu dosyaya tıklayıp bilgisayarınıza indirip çalıştırdığınızda ise virüs bulaşıyor.

OKU:  Microsoft Mail Hesaplarına Hack Şoku

Kullanıcılar bu virüs nedeniyle fidye tehlikesiyle karşı karşıya kalıp özel dosyalarının korsanların eline geçmesini izleyebiliyorlar. Bizim bilgisayarlarımızda antivirüs korumaları bulunuyor ve mail içerisindeki zararlı dosyayı tespit edip bertaraf etti. Eğer antivirüs yazılımına sahip olmasaydım şu an bilgisayarım dolandırıcıların eline geçebilirdi.

Bu gibi şüphe uyandırıcı mailler aldığınızda ekteki dosyaları bilgisayarınıza indirmeyin ve olayı araştırın. İnternetten yaptığımız araştırmalar sonucunda bunun pek çok kişinin daha başına geldiğini gördük. Daha önce yapmış olduğumuz haberlerde de benzer saldırılara karşı uyarmıştık. Mail servislerini kullanırken şüpheli maillere karşı çok dikkatli olmak gerekli.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir