MSI OPTIX G24C Curved Monitör İncelemesi Yaptık

4986

teknotechnic okurlarına özel olarak bir ürün inceledik. Söz konusu cihaz, MSI’ın yeni yeni Türkiye pazarında yer verdiği MSI OPTIX G24C Curved Led Monitör. Ürünü aldık ve kullandık. Peki memnun kaldık mı? Artı ve eksi yönleri neler? İncelememizi okumadan önce yazıldığı tarihi göz önüne alın. Fiyat seviyelerinde sürekli değişiklik olduğu için yapılan bazı karşılaştırmalar her daim geçerli olmayabilir.

MSI OPTIX G24C, 23.6 inç büyüklüğünde olan, maksimum 1080p sunan ve bu çözünürlükte 144 Hertz verebilen 1 ms tepki süreli, FreeSync destekli bir oyuncu monitörü. VA panele sahip olan bu model, VA panelden alışılmışın dışında bir hız sunuyor.

Ürünün teknik özellikleri konusunda bir eksiği yok ve performansının fiyat skalasına göre istenen düzeyde olduğunun altını çizmek gerekiyor. Fiyat olarak Samsung’un ürünleriyle de yarışabilecek düzeyde. Fakat kullanışlılık açısından kesinlikle sınıfta kaldığını söylememiz gerekiyor. Kullanım kolaylığı açısından Samsung’un aynı özelliklere ve fiyat oranlarına sahip monitörleri daha iyi.  Ayrıca bu üründe kullanılan 1800R kavis teknolojisini MSI, Samsung desteğiyle ortaya çıkarmıştır.

Peki biz bunları neden söylüyoruz?  Amacımız MSI markasını kötülemek mi?

Tabiki hayır. MSI, PC ekipmanları konusunda önemli bir marka. Fakat MSI OPTIX G24C ancak büyük bir indirimdeyse, aynı fiyat skalasında aynı panel kalitesine sahip bir başka alternatif yok ise satın alınır. Aksi taktirde aynı fiyatlardaki Samsung monitörü olan Samsung LC24FG70FQMXUF, kullanışlılık açısından ve Quantum Dot özelliği sayesinde daha tercih edilmesi gereken bir ürün.

MSI OPTIX G24C’nin ayakları iki parçadan oluşuyor. İki parça da metal ve biraz ağır. Ürünün montajı son derece basit. Fakat daha kurarken monitörün açılı olmadığını düşünmeye başladım. Nitekim öyle de oldu. Bu monitörde bırakın yukarı ve aşağı hizalamayı, açıyı hizlama şansınız bile yok. Üstelik öne eğimli bir şekilde duruyor. Eğer monitörü öne eğimli olarak kullanmaktan hoşlanmıyorsanız bu sizi çok rahatsız edecektir.

Yukarıdaki görseli gördüğünüz zaman ürünün aşağı yukarı oynadığını zannedebilirsiniz ancak öyle bir imkan yok.

G24C açı olarak da oynamıyor

Monitörün ekranını yukarıya doğru kaldırmak için de ancak ayaklarının altına bir şeyler sıkıştırmanız lazım. Bir ürüne bu kadar para veripte bunu yapıyor olmak elbette dokunur. MSI açıkçası bu konuda biraz çuvallamış. Öte yandan ürünün giriş kısmı da biraz saçma bir konumda. Displayport ve güç girişini bağlamanız için epey uğraşmanız gerekebiliyor. Ürünün o kısmını kapamanız için bir kapakta ayarlanmış fakat bu kapağı yerleştirmek için güç kablosunu sağa doğru kıvırmak zorunda kalmanız da ayrı bir tuhaflık.

Kullanışlılık açısından bir sorun daha var. O da üründe ayar yapmanın çok zor olması. Bu cihazda toplam 5 ayar düğmesi var ve monitörün sağ alt kısmına konumlandırılmış. Kullanabilmek için en soldakine basıp ayar menüsünü açıyorsunuz. Onun sağındaki iki tuş sol sağ yapmak için kullanılıyor. Hemen yanlarındaki tuş bir ayar alanına girmek ve yapılan ayarı onaylamak için kullanılıyor. En sağdaki tuş ise kapama açma tuşu. Daha okurken bile kafanız karışmış olabilir. Bir de kullanırken artık siz düşünün. Oysa bunun yerine analog düğmesi kullanılsa ayar yapmak çok daha kolay bir hale gelirdi.

Ürünün performans açısından bir problemi yok. Sağdan soldan bakıldığında renkler kolay kolay bozulmuyor. Kavisi hissedebiliyorsunuz ancak inceleme yapan diğer platformların abarttığı kadar fazla hissetmiyorsunuz.

MSI OPTIX G24C, kullanışlılık açısından sınıfta kalıyor. Ancak büyük bir indirim yakalarsanız almanızı öneririm. Aksi taktirde aynı performansı sunabilen daha kullanışlı bir modeli hemen hemen aynı fiyatlara yakalarsanız onu tercih edin.

Güncelleme:

İncelememiz hakkında gelen yorumlardan ve binlerce okunmadan sonra güncelleme yapmak istedim. İncelememizde vurgulamak istediğimiz şey, monitörün performans açısından iyi ve tercih edilebilecek bir model olduğu, ancak kullanışlılık açısından sınıfta kaldığıdır.  Bu fiyat seviyesinde alabileceğiniz, panel kalitesi olarak uygun bir modeldir. Eğer incelememizde belirttiğimiz, bizim kullanırken oldukça canımızı sıkan kullanışsızlığı sizi rahatsız etmiyorsa, panel kalitesini daha fazla önemsiyorsanız o halde tercih edebilirsiniz. G24C modelini MAG24C ile karıştırmamak da önem arz etmektedir.
3 thoughts on “MSI OPTIX G24C Curved Monitör İncelemesi Yaptık

 1. İbrahim Ayaz

  Merhaba , MSI’ın Optix Mpg27cq modelinin incelemesini yapmanız mümkün müdür?

  Bir de MSI bu sene yeni monitör modelleri üretmeyi planlıyor mu?

  Reply
 2. Msi

  Ürünün asagi yukari ayarlanamamasi saka gibi. Resimde oyle bir gözüküyor ki ergonomik zannediyorsun resmen kandırmaca gibi

  Reply

Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.