Nefes ile kanseri teşhis edebilecek cihaz geliştiriliyor

279

Günümüzün önemli sağlık sorunları arasında yer alan kansere karşı yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Birçok kişinin hayatına mal olan kötü hastalığa karşı bilim insanları her geçen gün farklı yöntemlere başvuruyor. İngiliz bilim insanları, “alkolmetrenin kanser için olanı şeklinde” tanımladığı, nefes alıp verecekleri bir cihazla kanseri teşhis etmeyi amaçlıyor.

Geliştirilme aşamasında olan bu cihaz, taramada görülemeyecek kadar küçük tümörleri bile tespit edebilecek. Hasta, bu cihaza 10 dakika boyunca nefesini verecek ve bu cihaz da hastanın nefesindeki partikülleri analiz edecek.  Cihaz aynı zamanda büyüyen tümörün içinde olan biteni de görebilecek. Analiz sonucu ise birkaç güne belli oluyor. Klasik biyopsinin sonuç vermesi için ise iki hafta süre gerekecek.

OKU:  Redmi Note 5 ve Redmi Note 5 Pro Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatları

İngiltere’deki Cambridge Addenbrooke’s Hastanesi’nde denemelerine başlanan cihazın yılda 10 bin kişinin hayatını kurtarması bekleniyor. Nefes biyopsisi ilk olarak mide ve yemek borusu kanseri için test edilecek. Ardından karaciğer, böbrek, pankreas ve prostat kanseri üzerinde denenecek.

Nefes ile kanser hücrelerini tespit edebilen bu cihazın üzerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir