Netflix Abonelik Sistemi iOS’ta Artık Yok

249

iOS üzerinden Netflix kullanmak isteyen kullanıcılar için kötü bir haberimiz var. Netflix ekibi, Apple’ın fazla komisyon kestiği düşüncesiyle Netflix’in iOS platformundaki abonelik sistemini kaldırdı.

Günümüzde mobil platformda iki önemli market bulunuyor. Bunlar App Store ve Play Store. Bu marketler üzerinde yapılan satışlarda ve gelirlerde markete belli bir komisyon ücreti ödenmekte.

Netflix, şu ana kadar iPhone ve iPad cihazlarından kullanılsada artık doğrudan iOS platformundan abone olmak gibi bir imkan söz konusu olmayacak. Çünkü Netflix, App Store üzerindeki abonelik işlemlerini geri çekti. iOS kullanıcılarına eskiden uygulama içinden abonelik imkanı sunuluyordu ancak artık böyle bir hizmet verilmeyecek. Bir kişi Netflix’e yeni abone olmak istediği zaman Netflix’in kendi resmi internet sitesi aracılığıyla kayıt olabilecek ve abonelik satın alabilecek.

OKU:  BİM, uygun fiyata PlayStation 4 satışını gerçekleştirecek

Netflix’in böyle bir karar vermesinin sebebi ise Apple’ın minimum %15’lik bir ücret kesmesi. Bu ücret %30’a kadar çıkabilmekteydi. Netflix bu miktar nedeniyle böyle bir hamle yaptı. Elbette böyle cesurca bir kararın faaliyete geçirilmesinde Netflix’in dünya çapında artık popüler bir hale gelmesi ve mali durumunu iyileştirmesinin büyük etkisi var.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir