Old Man’s Journey İnceleme (Tadımlık tonton bir yolculuk)

1986

Old Man’s Journey, geçtiğimiz dönemde Steam’de büyük bir indirim almıştı. İndirim haberini de yine sizlerle paylaşmıştık.

Öncelikle oyunun basit eğlence sınıfında değerlendirildiğini, bağımsız geliştirici Broken Rules tarafından geliştirilip yayınlandığını belirtelim. Steam üzerinde satışına devam edilen oyun. Şu an 15.00 TL’den satılmakta. Bu fiyat indirim dönemlerinde 3 TL’ye kadar düşebilmekte.

Old Man’s Journey, macera ve bulmaca üzerine kurulu, yalnızca görsellerle ifade edilen kısa bir hikayeyi de sunan bir yürüme simülasyonu. Oyunda yaşlı bir karakteri canlandırıyoruz. Sıradan bir gün geçirirken bir posta alıyoruz. Mesajın içeriğini okuyoruz ve ardından yollara koyuluyoruz.

Oyundaki temel mantık yaşlı adamı gitmeyi hedeflediği yere sağ salim bir şekilde ulaştırmak. Ancak yolları tamamlamak için yönetmeniz, bazı bulmacaları çözmeniz gerekiyor. Örneğin bir tepenin üzerindesiniz ve gitmeniz gereken konum çok aşağıda, oraya ulaşabilmek için tüm düzlemleri bölümde ilerleyebileceğiniz şekle getirmelisiniz çünkü yollar oldukça bozuk. Yaşlı amcamız ile birlikte hedefe ulaşabilmek için tabiri caizse Mecnun gibi çöller aşacak, Ferhat gibi dağlar deleceğiz.

Old Man’s Journey’de yalnızca fare kullanıyorsunuz. Gideceğiniz konumun üzerine bir kez sol tıklıyorsunuz. Sol tıkın üzerine basılı tuttuğunuzda ipuçları sarı ışıkla gösteriliyor. Sarı ışıklandırmayla gösterilen tümsek, yolların üzerine gelip farenizle basılı tutuyorsunuz ve böylece yolunuzu açıyorsunuz. Oyundaki bulmacalar pek zor değil. Yalnızca birkaç saatte tüm oyunu bitirebiliyorsunuz. Yani biraz fazla kısa olduğunu söyleyebiliriz. Geçmeniz gereken kısımlar bölüm halinde sunuluyor. Bir bölümde takılı kaldığınızda istediğiniz zaman kolayca baştan oynayabiliyorsunuz.

Old Man’s Journey, atmosfer açısından etkileyici bir oyun. İki boyutlu grafikleri bulunuyor ancak sizi üç boyutlu düşünmeye teşvik ediyor. Atmosferinin huzur verici olduğunu  söyleyebiliriz. Çok basit bir menüsü var. Türkçe arayüz desteği var ama açmanıza bile gerek kalmayacak. Çünkü okuma yazma bilmeyen biri dahi simgelerle menüyü kolayca çözebilir çünkü çok basit tasarlanmış.

Şirin bir evrenle karşımıza çıkan Old Man’s Journey’de, yönettiğimiz yaşlı adamın içerisinde pek çok hüzün saklı. Bir derdi olduğu her halinden belli ve ilerledikçe hikayesini merak etmeye başlıyorsunuz. Bölüm sonlarında yaşlı adamın gençliği ve yaşadıklarıyla ilgili ufak görsel hikayelerle karşılaşıyorsunuz.

Oyunda hiçbir diyalog ve seslendirme yok. Bu pek çok oyun için bir eksi olarak kabul edilebilecekken Old Man’s Journey için önemli bir sorun değil. Çünkü zaten tarz olarak yalnızca görsel hikayeler olarak sunuluyor.

Old Man’s Journey oyununda ufak tefek, nadiren başınıza gelebilecek bazı hatalar bulunuyor ve oyunda ilerlemenizi engelleyebiliyor ve bu yüzden o bölümü baştan başlatabiliyorsunuz. Ancak bölümler zaten kısa kısa ve bir bulmacayı önceden çözünce çok hızlı ilerleyebildiğiniz için çok sorun olmuyor.

Oyunda güzel müzikler kullanılmış ancak kullanılan müzik bir süre sonra sıkıyor. Belki müzik konusunda biraz daha fazla çeşit sunulabilirdi.

Başlığımızda Old Man’s Journey için tadımlık bir yolculuk vurgusu yapıldı. Gerçekten de öyle çünkü kısa ve farklı yapısıyla tadı damağınızda kalıyor. İlerleyen süreçte bir DLC alır mı bilinmez.

Kıssadan hisse

Özellikle klasik oyunlardan sıkıldıysanız, farklı, sakin, biraz hüzünlü bir hikaye içerisinde ancak huzur verici ortamlarda farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız size göre.

ttc notu: 7.9 / 10
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.