Önyüklü Android Uygulamaları Hakkında

Ön yüklü Gelen Android Uygulamaları Çoğu Kullanıcıya Zarar Veriyor

51

Akıllı telefonlar artık iyice yaygınlaştı. Özellikle Android işletim sistemi bir hayli popüler durumda. Hemen hemen herkesin Android bir akıllı telefonu bulunuyor.

Android telefonlarda bazı uygulamalar, diğer işletim sistemlerinde de olduğu gibi ön yüklü olarak geliyor. Ancak bu ön yüklü uygulamaların çoğu işe yaramıyor.

Google servisleri gibi uygulamalar genellikle işe yararken, üçüncü taraf uygulamaların pek çoğu kullanıcıya yarardan çok zarar sağlıyor. Çünkü Android kullanıcılarının çoğu zaten bu programları hiç kullanmıyor yani ihtiyaç duymuyor. İhtiyaç duymadıkları bir programın da sürekli ön yüklü olarak bulunması telefona zarar verebilir.

Gereksiz olarak duran ön yüklü uygulamalar hem boşuna yer kaplıyor hem de olası güvenlik açıkları nedeniyle siber güvenlik hususunda da tehlike arz ediyor. Elbette bunların hepsinin masum olmadığını da belirtmek gerekiyor. Yani bir ön yüklü uygulama siz hiç sanmasanız da aslında gizlilik ihlalinde bulunuyor olabilir.

OKU:  Microsoft, Lumia Serisini Bir Kez Daha Satışa Çıkardı

İş yine kullanıcıda bitiyor

Neyseki ön yüklü uygulamaların neredeyse tamamı günümüzde telefonlardan kolayca kaldırılabiliyor. Bunların kaldırılabilmesi için çoğu kez root işlemi gerekmiyor. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken şey kullanmadıkları bir ön yüklü uygulamaları Ayarlar ekranı aracılığıyla telefonlarından kaldırmak. Böylece alan da boşaltabilirler.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.