Oyunlarda Resmi Türkçe Dil Desteği Arttı Ama Yeterli Seviyede Değil

832

Günümüzde piyasaya sürülen çoğu oyunun Türkçe dil desteği bulunmuyor. Neredeyse tamamının ise İngilizce gibi evrensel bir dile sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumun temel sebebi elbette İngilizce’nin bir dünya dili haline gelmesi ve Türkçenin geliştirici firmalar tarafından yeterince önemsenmemesi. Aynı zamanda başta Avrupalı ülkelerinin dillerinin de desteklendiğini görüyoruz. Bunun altında yatan temel sebepler ise geliştiricilerin raporlarında gizli.

Oyun satışları konusunda Türkiye’nin Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olmadığı bir gerçek. Yani Türkiye’deki oyuncuların çoğu oyunları korsan olarak oynamak durumunda. Genelde Steam gibi platformlar üzerinde indirimler yapılırsa şayet Türkiye’den oyun satın alınıyor. Veya mali durumu çok iyi olan Türk vatandaşlar oyunları alabiliyor. Türkiye nüfusunun yüzde doksanından fazlası dar gelirli olduğu için de özellikle fahiş fiyatlardaki oyunları satın almaları mümkün olmuyor.

OKU:  AMD FreeSync Özelliği Xbox One X İle Kullanılabilecek

Geliştiriciler Türk oyuncuların oyunları az satın aldığını görünce Türkçe dil desteği üretmek için de yeterli gerekçeyi göremiyorlar. Yine de son zamanlarda Türkçe dil desteğine sahip oyunların sayısının bir hayli arttığını söyleyebiliriz. Özellikle PlayStation 4 tarafından Sony’nin dünyaca ünlü bazı oyunları resmi Türkçe dil desteği ile sunması gönülleri kazanmasını sağlayan bir olaydı. Fakat o oyunların fiyatını 150 TL’den yukarıya çıkardığınızda tüm bunların önemi kalmıyor.

Çünkü diğer ülkelerde daha uygun fiyatlara oyun satın alınabilirken Türkiye’de zorluklar içerisinde geçinen insanların 200 TL, 300 TL gibi rakamları bir oyuna vermeleri mümkün değil. Bu konuda kimse de oyuncuyu suçlamamalı.

OKU:  Mafia 3 119 TL'den 29 TL'ye indiBir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.