PC Nedir? Tanımı ve Hakkında Temel Bilgiler

551

PC Nedir? Tanımı ve Hakkında Temel Bilgiler

PC, Personel Computer teriminin kısaltılmış halidir. Personel Computer kelimesi ise İngilizce kökenli bir kelime olup Türkçe anlamı Kişisel Bilgisayar şeklindedir.

Günümüzde hemen hemen her evde bir kişisel bilgisayar bulunulur. Bu bilgisayarlar pek çok işlevi yerine getirebilecek yeteneklerle donatılmışlardır. Özellikle günümüzün bilgisayarları internete girebilir, çeşitli programlar çalıştırabilir, verileri hızlı bir biçimde hesaplayabilir, film oynatabilir, müzik oynatabilir, evrak oluşturup onları kayıt altına almanızı sağlayabilir ve benzeri fonksiyonlarda kullanılabilir.

Dizüstü Bilgisayar Örneği

Tablet Bilgisayar Örneği

Masaüstü Bilgisayar Örneği

Kişisel bilgisayarların masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet gibi çeşitleri vardır. Dizüstü bilgisayarlar ve tabletler bir yerden bir yere taşınabilmek için özel tasarlanmıştır. Bu cihazlar şarj edilerek elektrik olmayan bir ortamda da şarj bitene kadar kullanılabilir. Masaüstü bilgisayarlar ise genellikle ofis ve ev ortamlarında kullanmak içindir. Sabit bir konumları vardır ve taşınıp başka bir yere götürülmesi çok zordur. Ayrıca sürekli elektrik akımına bağlı olarak kullanılması gerekir.

Kişisel bilgisayarlarda son dönemlerde X64 tabanlı CPU’lar oldukça yaygındır. X86 uzun zaman sonra artık tarihe karışma aşamasındadır. X64 birimler, X84 CPU’ların yerini tamamen alacaktır.

Kişisel Bilgisayar Teriminin İlk Kez Kullanıldığı Yer ve Zaman:

İlk kez 3 Kasım 1962 tarihinde New York Times gazetesinde bir terim olarak kullanıldı.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.