Play Store üzerinde yüzlerce tehlikeli uygulama olduğu iddia edildi

349

Siber güvenlik şirketi Check Point tarafından sunulan rapora göre Android üzerinde yaklaşık 200 uygulamada virüs bulunuyor. Check Point, Play Store üzerinde yeterli denetim imkanının bulunmadığını ve bu yüzden Android kullanıcılarının tehlike altında olduğunu belirtiyor.

Virüsün sistematik bir şekilde çalışma gösterdiğinin ayrıca altı çizilirken virüslü uygulamalar genellikle reklam gösterme yazılımı olarak görüldüğünden Play Store filtrelerine takılmıyor. Söz konusu zararlı uygulamaların şu ana kadar yaklaşık 150 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş olduğunun altı çizilirken Google’ın konu ile ilgili yeni bir önlem alması bekleniyor.

Elbette bu tarz şeyler her daim olabilir yani rapor sunulmadığı zamanlarda da aslında böyle tehlikeli uygulamaların bulunduğunun farkındayız. Bu sebeple her Android kullanıcısı her an temkinli olmak durumunda. Bir uygulamayı indirmeden önce iki kez düşünmeliler.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.