Play Store’da yer alan sahte uygulama tehlikesi korkutuyor

597

Lukas Tefanko isimli araştırmacı tarafından sunulan rapora göre Google Play Store üzerinde yer alan bazı sahte kripto para uygulamaları var ve bu uygulamaları telefonlarına yükleyenler önemli bir sorunla karşı karşıya.

Günümüzde Play Store, App Store gibi mağazalarda yer alan uygulamalar her ne kadar denetimli bir şekilde sunuluyor olsada bu denetimlerin derinlemesine yapılamadığı aşikar. Mağazalarda çok fazla uygulama yer alıyor ve bunların sürekli güncellemeler de alabildiği düşünülürse gözden ve sistemden kaçabilen bazı durumlar oluşabiliyor. Belki de bunlara örnek teşkil edebilecek bir hadise daha yaşandı. Play Store’da bazı sahte kripto para uygulamalarının olduğu ve bu uygulamaların kimlik avına çıktığı öğrenildi.

OKU:  Google Chrome'un yeni temaları kullanıcıyı cezbedecek

Neo, Trether gibi sahte cüzdanlar ve MetaMask ismindeki uygulamalar zararlı olarak rapor edildi. Bu uygulamalar bu zamana kadar pek çok kullanıcı tarafından indirilip açıldı. Google, uygulamalar ile ilgili bildirileri inceledikten sonra uygulamaları mağazasından kaldırdı ancak kopyalanıp geri dönme ihtimaline karşın veyahut kullanıcıların APK indirme ihtimaline karşın bir uyarının söz konusu olduğunu belirtelim.

Pek bilinmeyen bir uygulamayı telefonunuza yüklemeden önce iki kez düşünmenizde yarar var.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir