Popüler Pek Çok Mobil Uygulamanın İnsanları Gizlice Dinlediği Ortaya Çıktı

319

Akıllı telefonlardaki bazı uygulamalar reklam verisi toplayabilmek için kan donduran yöntemler kullanıyor. Bu haberi okuduktan sonra bunu daha net göreceksiniz.

Günümüzün pek çok popüler uygulaması, insanların özel hayatına müdahale etmektedir. Bunun başlıca nedeni kullanıcı profiline uygun reklamların yapılabilmesidir.Buna örnek olarak mobildeki Alphonso oyunları gösterilebilir.

Alphonso tarafından geliştiriler oyunlardan; Beer Pong, Honey Quest, Pool 3D, Real Bowling Strikes 10 adlarına sahip mobil ugulamalar yüklendiği telefonlarda casusluk yapıyor. Mikrofona erişebilen bu uygulamalar, ortamda sizin sesinizi ve diğer sesleri rahatlıkla algılıyor. Bu uygulamaların sizin evinizde olan biteni dinlemesinin nedeni ise televizyonlarda veya bilgisayarda izlediğiniz şeyleri, dinlediğiniz müzikleri takip edebilmektir.Bunu yapmalarının nedeni reklam deneyimidir.

OKU:  Bluetooth ve Ses Üzerinde Değişiklik Yapan Yeni S10 Güncellemesi Çıktı

Tabii bu kişiler reklam profilini öğrenebilmek adına tüm gizliliğinizi ihlal etmekteler. Bu çok ciddi bir suç ve bu oyunlara yer veren platformlar başta olmak üzere uluslararası platformların ciddi önlemler almaları gerekiyor.

Her an yanımızda taşıdığımız, üzerinde kamera ve mikrofon olan, mesajlaşmalarımız, rehberimiz içerisinde bulunan en kişisel cihazımız telefonlar ve bu yüzden onlar sizin kişisel verilerinize erişmek için harika bir fırsat. Telefonları kullanırken çok daha dikkatli olmak gerekiyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.