Referans grafik kartının dezavantajları

579

Referans grafik kartı, bir bilgisayar donanımıdır. Ancak özel soğutmalı olmayan modellere verilen ad olup, özel soğutmalı modellerden biraz daha ucuz fiyatlardan satılmaktadır.

Referans grafik kartlarının, özel soğutmalı modellere göre önemli olumsuz yönleri bulunuyor. Referans bir grafik kartı, özel soğutmalı modellere göre daha fazla ısınmaktadır. Örneğin Rx 480 grafik kartının referans modeli tam yük altında 82 ve üzeri sıcaklık değerlerini görebilmekteyken kaliteli özel soğutmalı modeller çok daha düşük sıcaklıklarda rahatlıkla çalışabilmekte.

Yukarıda yer alan grafik kartı referans tasarım bir grafik kartı iken, altta yer alan ise ASUS özel soğutmalı modeldir.

Tam yükteki bir referans grafik kartı, özel soğutmalı modellere nazaran daha fazla ses çıkarır. Bu da kullanıcıyı rahatsız eden etkenlerden biridir. Referans grafik kartı ile sıcak havalarda tam yükte bilgisayar kullanıldığında, anakart sıcaklığının da grafik kartına bağlı olarak büyük oranda yükseldiğini, grafik kartı ve anakartın ömrünün de bu doğrultuda azaldığını söyleyebiliriz. Çok sıcak bir havada, hava akışı yetersiz bir kasa içerisinde çalışan referans grafik kartı, hem ses olarak çok fazla rahatsız edecek, hem de ömrü büyük ölçüde azalacaktır.

OKU:  Seagate, 18 TB Boyutlu Devasa Bir HDD Hazırlıyor

Referans grafik kartının içerisi şu şekildedir:

Grafik kartı satın almak isteyen okuyucularımızın, tercihlerini kaliteli özel soğutmalı modellerden yana kullanmalarını öneririz. Bu konuda örnek verecek olursak, ASUS, MSI gibi markaların ortaya koyduğu modellerin tercih edilebilecek modeller olduğunu, sessiz ve serin çalıştıklarını söyleyebiliriz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir