Robot Sophia Artık Bir Vatandaş

361

Robot Sophia’ya Suudi Arabistan’da düzenlenen bir etkinlikte vatandaşlık hakkı verildi. Böylece bir robot ilk kez vatandaş sayılmış oldu.

Sophia, insanımsı robot olarak üretilmiş bir yapay zeka. Oldukça yüksek bir kapasiteye sahip olan robot tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Hanson Robotics’in üretip sunduğu Sophia insanların ne söylediğini anlayıp onlara cevap verebilmekte.

Sophia, Suudi Arabistan sınırlarında düzenlenen bir etkinlikte tıpkı insanlar gibi vatandaşlık sahibi oldu. Gelecek Yatırım Girişimi etkinliğinde vatandaşlık hakkı verilen robot, yeni bir dalganın başlangıcı olarak lanse ediliyor. Özellikle diğer robotlardan ayrılan yönlerinin olması Sophia’yı bir adım öne çıkarıyor ve önümüzdeki süreçte Hanson Robotics tarafından yapılacak olan yeni girişimlere ışık kaynağı oluyor.

Yaşanan bu gelişmeler bir yandan da endişeye yol açıyor. Yapay zekanın büyük oranda artışı ile beraber işsizlik oranları da yükseliyor. Öte yandan korku hikayelerini dahi yapay zekanın yazabilecek duruma gelmesi pek çok insanı korkutuyor.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.