RTX 3080 Ti Grafik Kartı Hakkında İlk Önemli Sızıntı Geldi

138

NVIDIA şirketi RTX serisi dahilinde bu zamana kadar pek çok ürün ortaya koydu ancak bunlar arasında en kuvvetli oyun performansını sergilemesi beklenen model RTX 3080 Ti olacak. Yalnızca üst segment cihazlar hedeflenerek ortaya çıkarılan bu grafik kartı NVIDA’nın neler yapabildiğini göstermeye çalışacak.

RTX 3080 Ti referans kartına dair yeni bazı önemli sızıntılar söz konusu oldu. Referans kartın CUDA sayısı önceki sızıntılarda farklı ifade edilmişti. Şimdi ortaya çıkan ilk önemli sızıntılar bu hususta yeni veriler ortaya koyuyor.

RTX 3080 Ti modelinrde 18 Gbps GDRR6 bellekler bulunacak olup 863 GB/s bellek bant genişliği ile gelebilir. Böylece %40 kadar bant genişliği artışı söz konusu gözüküyor. Kartın en kötü senaryoya göre yüzde 40 , eni iyi senaryoya göre ise yüzde 70 kadar bir performans artışı ortaya koyabildiği göz önünde bulunduruluyor. Bunlar önemli oranlar olarak dikkat çekiyor.

Gelen son bilgiler GA102’de 5376 Cuda çekirdeği taşırken halefi bulunmayan ara model şeklinde GA103 ve TU104’ün yerini alacak GA104 GPU’larının gündemde olduğunu göstermekte. Ampere yongaları Turinge nazaran %10 IPC artışı getirecek ve NVIDIA şirketinin vermiş olduğu siparişlere bakılırsa 7 nm mimari ile gelecek.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.