Rusya, İki Yıl Bağışıklık Kazandıran Covid-19 Aşısını Tescillendirdi!

40

Rusya Devlet Başkanı Putin, korona virüs aşı çalışmalarının sonuçlandığını ve virüse karşı buldukları aşıyı tescillendirdiklerini açıkladı. Aşının adı ise Sputnik V.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa zaman içerisinde dünyaya yayılan korona virüs, birçok insanın hayatını kaybetmesine yol açtı. Dünya üzerinde büyük endişe uyandıran ve gün geçtikte vaka sayılarında yükselme görülen korona virüse karşı birçok ülke aşı çalışmalarını hızlandırmıştı ve nihayet Rusya tarafından umutlandırıcı bir haber geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Covid-19 virüsüne karşı aşıyı geliştirdiklerini ve Sputnik V adını verdikleri bu aşıyı tescillendirdiklerini duyurdu. Ayrıca bu aşının, korona virüse karşı iki yıllık bağışıklık kazandırdığı belirtildi.

Rusya Sağlık Bakanlığı kontrolünde geliştirilen bu aşının yeterli test yapılmadan duyurulması tartışma yaratsa da Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu aşının iki aydan beri insan üzerinde test edildiğini öne sürdü. Ayrıca Viladimir Putin, bu aşının kızı üzerinde uygulandığını, uygulama ardından kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını fakat sonraki gün ateşinin 37 dereceden biraz yüksek olduğunu, yapılan ikinci iğneden sonra yine kızının ateşinin biraz yükseldiğini fakat sonrasında her şeyin normale döndüğünü açıkladı.

Yine Rusya tarafından yapılan açıklamaya göre tescil kararı açıklandıktan hemen sonra 20 farklı ülke toplamda bir milyar doz aşı siparişi verdi. Rusya’nın 2021 yılının ilk aylarında geliştirdikleri aşıyı ülkelere satmaya başlayacak.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.