Ryzen 4000 İşlemcileri Seri Üretime Girecek

81

AMD şirketinin Ryzen serisi yeni mimarili işlemcilerle birlikte yükselişe geçtiğini, bu yükselişin özellikle Ryzen 3000 ile bariz bir hale geldiğini biliyoruz. AMD bu önemli yükselişi 7 nm litografiye borçlu denilebilir.

Üçüncü nesil AMD işlemcilerine olan yoğun talep TSMC’den yeni çip temin edilmesi hususunda bazı sorunlar yaşanmasına neden oldu. Bu sorunları aşmak için çözüm metotları arayan AMD, bu hususta yeni işlemcilerinde stok sıkıntı ile karşılaşmamak adına seri üretim kararı almış durumda. Vermeer kod adına sahip olan AMD Ryzen 4000 işlemcileri 7 nm+ litografi ile gelecek ve AMD bu sefer stok sıkıntısı yaşamamak adına daha dikkatli olacak.

Ryzen 4000 işlemciler Zen 3 mimarisi ile piyasaya sürülecek olup Zen 2 işlemcilere kıyasla farklı önbellek tasarımıyla gelerek dikkat çekecek. 4.Nesil Ryzen işlemci modelleri X670 anakartının haricinde yalnızca 400 ve 500 serisi anakart modellerince desteklenecek bir donanım olacak.

AM4 soket desteği ile gelecek olan Ryzen 4000 işlemcileri AM5 soketinden önceki son A4 işlemciler olacak ve akabinde DDR5 , USB 4.0 desteği gibi teknolojiler yeni AMD aygıtları için söz konusu olacak.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.