Ryzen 4000 Serisi Zen 3 Tabanıyla Bu Yıl İçerisinde Çıkacak

72

Son gelişmeler AMD’nin Ryzen 4000 serisini bu yıl içerisinde çıkaracağını gösteriyor. Ancak yıl sonuna doğru aktif olması beklenmekte.

Ryzen 4000 ailesi bir süredir konuşuluyor ve AMD’nin bu doğrultuda nasıl ürünler ortaya koyacağı merakla bekleniyor. AMD tarafından düzenlenen konferansta paylaşılan konulardan biri Ryzen’in 4.nesil işlemcileri olurken, modellerin performans ve verimlilik artışı algısıyla geleceğinin altını çizmek gerekiyor.

Zen 2 ile önemli bir başarı elde eden AMD, %50’nin üzerinde performans artışının yanı sıra donanımsal ışın izleme desteğiyle yeni güçlü işlemci modelleri sunacak. Bu modeller Zen 3 mimarisi ile bu yıl sonuna doğru hizmet etmeye hazır hale gelecek.

DDR4’e geçişin mümkün olacağı ve yeni bir soketle sunulması muhtemel Zen 4 mimarili işlemcilerin gelmesi ise 2021 yılının sonunu bulacak hatta aksilik yaşanması halinde 2022 yılına sarkması söz konusu. Ancak şu an gündem Zen 3 mimarisi ve bu mimaride beklenenin üzerinde bir IPC artışı ve daha yüksek frekansın söz konusu olduğunu belirtmek gerekiyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.