Safari Önemli Bir Güvenlik Güncellemesi Alıyor

59

En çok kullanılan internet tarayıcılarından Safari için yakında önemli bir güvenlik yaması çıkacak. Habere dair detaylar aşağıda…

Safari internet tarayıcısı Apple tarafından geliştirilmiş olup uzun süredir aktif. Yakında tarayıcıya yeni bir özellik gelecek. İlerleyen günlerde çıkacak olan güncellemeyle birlikte 13 aydan fazla süren HTTPS sertifikaları kabul edilmeyebilir. Böylece uzun ömürlü SSL sertifikası kullanan internet siteleri artık Safari üzerinde tam anlamıyla güvenli gözükmeyecek ve çeşitli gizlilik hataları ortaya çıkacak.

Öte yandan son başvuru tarihinden önce verilen daha eski sertifikalar yeni kuraldan etkilenmeyecek. Güncellemenin çıkış yapacağı tarihin ise 1 Eylül 2020 olması bekleniyor ancak ilerleyen günlerde bir farklılık meydana gelirse tarihin değişebilmesi mümkün. Güncelleme macOS ve iOS cihazların tümünde kendisini gösterecek olup zorunlu bir güncelleme olacak.

Safari yeni düzenlemeyle birlikte en son kriptografik standartlara sahip sertifikaların kullanıldığından emin olarak internet sitelerinin güvenliğini iyileştirip kimlik avı sorunlarının önüne geçmeyi hedefliyor. Eski, ihmal edilen sertifikalar Safari’de güvenli gözükmek için yeterli olmayacak.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.