Sahibinden’e, Rekabet Kurumu tarafından büyük bir ceza verildi

679

Özellikle ikinci el alım satımlar konusunda Türkiye’de şu an en çok kullanılan internet sitesi olan sahibinden.com, Rekabet Kurumu’nca cezalandırıldı. Rekabet Kurumu, sahibinden.com’a büyük bir para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada kullanılan ifadeler şu şekilde:

“Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik on-line platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

01.10.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.”

OKU:  Mate 20 Lite için güvenlik merkezli yeni bir güncelleme çıktı

Sahibinden.com özellikle araba ilanları için çok fazla kullanılan bir platform. Artık pek çok insan araba satacağı zaman oto pazarının yolunu tutmak yerine sahibinden.com üzerinden ilan veriyor.

Rekabet Kurumu tarafından ortaya konulan bu yaptırım, Sahibinden ve benzeri kuruluşlar için önemli bir uyarı olacaktır. Özellikle son zamanlarda Amerika ile yaşanan krizi fırsata çevirmeye çalışan pek çok tüzel kişilik ve tacir için yeni düzenlemeler yapıldı. Haksız kazancın önüne geçilmeye çalışılıyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir