Saldırıya Uğrayan Canon 10 TB Kullanıcı Verisini Kaptırdı

49

Canon markası ile ilgili kullanıcıları ve şirketi endişeye sürükleyen bir olay meydana geldi. Canon sunucuları fidye saldırısı altında kaldı ve bu nedenle hizmetler durdu.

Yapılan saldırı nedeniyle 10 TB kadar kullanıcı verisinin çalındığı ortaya çıktı. Fidye saldırısında bulunan siber saldırganlar Canon’dan fidye ödemesini talep ediyor. Aksi taktirde verileri iade etmeyi düşünmüyor.

Fidye saldırısı ilk olarak 30 Temmuz günü yapıldı ve fotoğraf servisleri, bulut verileri ile ilgili Canon 6 günde durumu kurtararak 4 Ağustos günü servisler normal hale getirdi. Fakat şifrelenmemiş ve değerli sayılabilecek verilerin hacker grubu tarafından çaılındığı ise yayınlanan notla anlaşıldı. Bunun üzerine Canon’un nasıl bir hamle yapacağı merak ediliyor.

Fotoğraf makinesi kategorisinde son derece ünlü bir marka olan Canon’un ünü dünyaca biliniyor. Fidye saldırılarından Conon gibi büyük bir markanın da nasibini alması güvenlik ve gizlilik konusunda kullanıcıların her an risk altında olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.