Samsung Galaxy A9 2018 telefonu inceleme

3456

Samsung Galaxy A9 2018 versiyonu, 4 kameralı yapısıyla bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Galaxy A9, biraz daha makul fiyata bazı lüks özelliklerden yararlanmak isteyen kullanıcılar için güçlü bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Galaxy A9 modeline ilk kez bakan birinin en fazla gözüne çarpan şey kuşkusuz ki telefonda yer alan dörtlü arka kameradır. Son zamanlarda akıllı telefonlarda birden fazla arka kamera bir prestij göstergesi haline geldi. Giriş ve orta segment telefonlarda ikiden fazla arka kameraya rastlamanız epey zor iken A9 modeli orta segmentin en üst tabakasından 4 kameralı yapısıyla sesleniyor.

Galaxy A9 Tasarım Yapısı

Galaxy A9 telefonunun tasarım dengesi ile ilgili söylenebilecek pek çok söz var. Bunlardan biri telefonun malzeme kalitesi. A9, cam ve metal malzeme yapısıyla güçlü bir kasa görünümünü bizlere sunuyor. Bu konuda üst segment telefonlarda ayrılmayan A9’un son virajda epey popüler olan çentikli tasarımı barındırmadığını görüyoruz. Delikli tasarım da kullanılmıyor. Ancak telefonun kenarlarının epey ince olduğunu söyleyebiliriz. Bundaki temel nedenler cihazda stereo hoparlör yer almaması ve ön kısmında fiziksel tuş bulunmaması olduğu da söylenebilir.

Samsung’un bu telefonda çentikli veya delikli tasarım kullanmaması, pek çok kullanıcıyı memnun edebilecekken pek çok kullanıcıyı da sinirlendirebilir. Tasarım her zaman göreceli bir kavramdır. Dolayısıyla biz bu konuda artı veya eksi değerlendirme yapmayacağız.

Yine tasarım ile ilgili söylenebilecek şey, telefonun renk gölgeleri ve farklı renk tonlarını başarıyla sunmasıdır. Telefonun renkleri ve renk tasarım yapısı şu şekilde:

Galaxy A9 Donanım Nitelikleri

Samsung Galaxy A9 2018, Snapdragon 660 yonga setine sahiptir. 6.3 inç büyüklüğünde Full HD ekrana sahip olan telefonda 6 GB RAM, 128 GB dahili depolama alanı bulunmaktadır. Telefon 3800 mAh batarya içerir ve hızlı şarj desteğine sahiptir. A9, %0’dan %100 seviyesine iki saatin altında şarj olabilir.

Galaxy A9 başlıca kamera özellikleri şu şekildedir:

 • Phase Detect Auto-Focus (PDAF)
 • Yapay Zeka (AI) Sahne Algılama
 • Zamanlayıcı
 • Hızlı Odaklama
 • Panorama
 • Portre Modu
 • HDR Otomatik odaklama
 • Coğrafi konum etiketleme

Kamera video kayıt özellikleri:

 • Dijital görüntü sabitleyici (EIS) (FHD)
 • Dijital görüntü sabitleyici (EIS)
 • Hyperlapse
 • Yavaş Çekim Video Kayıt (Slow motion video)

Telefon HD çözünürlükte 240 FPS’te, Full HD ve 4K çözünürlüklerde 30 FPS’te kayıt yapabilir.

 1. Kamera 24 MP olup f/1.7 DA sahiptir.
 2. Kamera 8 MP olup f/2.4 DA ve ekstra geniş açıya sahiptir.
 3. Kamera 10 MP olup Otomatik Odaklama Telephoto F2.4 Optik Zoom (2x) özelliklerine sahiptir.
 4. Kamera 5 MP olup f/2.2 DA ve derinlik algısına sahiptir.

Telefonun sahip olduğu selfie kamerası ise tatmin edecek bir performansa sahip. F/2.2 DA ile 24 Megapiksel çözünürlüğünde çekim yapabilen öz çekim kamerası, zamanlayıcı ve HDR niteliklerine sahip. 1080p çözünürlükte 30 FPS video kaydı yapabilmekte.

Galaxy A9, Android Oreo işletim sistemi kullanmakta. Yakın zamanda Android Pie güncellemesini alması beklenmekte.

Kıssadan hisse 

Telefonda birden fazla hoparlör bulunmaması, düşük ışıkta yeterince kaliteli çekim yapamaması göze batan eksiklikleri. Dört kameraya sahip olmasının özellikle farklı çekim metotları açısından önemli artıları var. Ekran kullanışlılığı ve uzun pil ömrü, tasarım yapısı göze batan artılarından. Telefon sahip olduğu fiyat bakımından rekabetçi bir ürün.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.