Skype PC Sürümünde Önemli Bir Açık Olduğu Ortaya Çıktı

359

Şu sıralar güvenlik açıkları ile ilgili endişe verici gelişmeler bir hayli arttı. Bu kez de Skype PC sürümünde önemli bir açığın varlığı ortaya çıkarıldı. Üstelik bu açık kolay kolay kapatılacak türden değil.

Popüler mesajlaşma uygulamalarından Skype’ın hem mobil hem PC için ayrı ayrı uygulamaları bulunmakta ve aynı zamanda web sürümü de yer almakta. Web sürümü tarayıcıdan kullanılmakta. Microsoft imzalı Skype hizmeti, Windows Live Messenger’ın yerini almış bir yazılımdı.Söz konusu yazılım ile ilgili şu günlerde keşfedilen açık,  PC sürümünü kullananları etkiliyor.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda uygulama olarak kullanılan Skype’ta meydana gelen bir açık, DLL dosyalarının kötü niyetli kişiler tarafından değiştirilmesine, böylece bilgisayara sızabilmelerine neden oluyor. Kötü niyetli kişiler Skype açığı nedeniyle yetkisiz bir bilgisayarı biile yetkilendirebilir, yönetici olarak kullanabilir.

Basit çözülebilecek bir hata değil

Microsoft’un durumdan haberdan olduğu fakat çözüm için aceleci davranmadığı iddia ediliyor. Çünkü problemin çözülebilmesi için Skype’ın neredeyse baştan kurulması gerekiyor. Yani kolay çözülebilecek bir sorun gibi gözükmüyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.