Soyunun Tükendiği Düşünülen Avustralya Böceği’ne 100 Yıl Sonra İlk Kez Rastlandı

866

Avustralya Böceği’nin soyunun yaklaşık 100 yıl önce tükendiği sanılıyordu. Fakat şu günlerde ortaya çıkan bir hadise aslında bu böcek türünün soyunun tükenmediğini gözler önüne serdi.

Yaklaşık 15 cm boyu olan ve genellikle siyahımsı renklere sahip Avustralya Böceği’nin soyu tehlikedeydi ve 100 yıl kadar önce artık soyunun tükendiği düşünülüyordu.

Avustralya’da Lord Howe Adası’nda tesadüfen Avustralya Böceği’ne rastlandı. Söz konusu böcekler bundan 100 yıl kadar önce de Lord Howe Adası’nda yaşıyorlardı. Fakat adaya bir şekilde gelen siyah sıçanlar, bu böcek türünü büyük bir hızla yok etmeye başlamıştı ve türün yok olduğu bilim adamlarınca ilan edilmişti. O yüzden bu gelişme bilim insanları için sürpriz oldu.

Bilim insanları, ağaç ıstakozu olarak da tabir edilen bu böcek türünü Lord Howe Adası’na geri kazandırmakta kararlı. Bu yüzden hayatta kalmış olan böcekleri koruma altına alıyorlar.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.