Steam’de yer alan bir açık tüm oyunların ücretsiz ele geçirilebilmesine sebep oldu

227

Steam’de önemli bir açığın bulunduğu ve bu açık nedeniyle neredeyse tüm oyunların ele geçirilebildiği ortaya çıktı. Yer alan hatayı keşfeden bir kullanıcı, durumu Steam’e bildirdi.

Bir kişi bulduğu güvenlik açığı sebebiyle istediği kadar anahtar oluşturabildi. Açığı bulan Artem Morkowsky, Steamworks’ün bir parçası olan API’da açık keşfetti. Morkowsky, bulduğu açık ile Valve oyunlarından Portal 2 için tam 36.000 etkinleştirme anahtarı oluşturdu. Bu açığın diğer oyunlar için de söz konusu olduğu, dolayısıyla diğer oyunlar için de anahtar oluşturulabildiği ortaya çıktı.

Markowsky bu açığı Ağustos ayında Valve firmasına bildirdi ve Valve ödül olarak kendisine 20.000 Dolar verdi. Bizim bu kadar geç haber yapmamızın sebebi ise açığın bildirilmesinin Valve tarafından yasaklanmış olması. Açık mevcutken bunun haberinin verilmesi açıktan yararlanabilmek kötü niyetli kişilerin ortaya çıkabilmesine sebebiyet verebilir.  Ancak Valve konu ile ilgili önlemini aldı ve artık araştırmacıya açıklama iznini verdi.

OKU:  Fiyatı 31 TL Olan Oyun, Kısa Süreliğine Steam'de ÜcretsizBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir