Su Dökülen Laptop Nasıl Temizlenir?

17

Dizüstü bilgisayarın üzerine su döküldüyse zarar görmemesi açısından aşağıdaki yöntemleri çabucak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Üzerine su dökülen dizüstü bilgisayarı temizlemek için ilk olarak bilgisayarınızı kapatın ve güç bağlantısı bulunuyorsa sonlandırın. Sıvının bulunduğu bölgeden uzaklaştırıp bilgisayarı ters çevirin ve bataryasını çıkarın. Harici donanımları da çıkarma imkanınız varsa çıkarın ve kuru bir yüzeye temiz bir havlu serip bilgisayarın kapağı açık olacak şekilde yüzüstü halde havlunun üzerine bırakın yani bilgisayar havlu üzerinde bir çadır gibi durmalıdır ve içerisine dökülen sıvının iyice atılması beklenmelidir. Bunun yanında sulu gözüken kısımları kuru bir bez yardımıyla silin. Silerken nazik davranın yani fazla bastırmadan silin ve bezde statik elektrik bulunmamasına dikkat edin. Emicilik özelliğine sahip mikrofiber bir bez kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Silme işlemlerini bitirdikten sonra bilgisayarınızı sıcak bir ortamda bir süre aynı durumda bekletin. İç bileşenlerinin üzerindeki nemi atmasını bekleyin. Yani kuruluma işleminin ardından cihazı hemen çalıştırmayı denemeyin. Bir süre mutlaka aynı durumda kapalı bir şekilde beklenmelidir. Bu husus tüm cihazlar için geçerlidir. Cihazın üzerine saç kurutma makinesi tutmak faydanın yanında zararlar da doğurabileceğinden tavsiye etmemekteyiz.

Sıvı dökülen dizüstü bilgisayarınızın kendisine gelmesi için sıcak bir ortamda 24 saat kadar bekletilmesi gerekmektedir. 24 saatin ardından laptopu ve iç bileşenlerini kontrol edip tamamen kuru haldeyse laptopunuzu tekrar çalıştırabilirsiniz. Eğer yaptığınız bu kurtarma çabalarına rağmen bilgisayarınız açılmıyorsa veya hatalı çalışıyorsa o halde bir teknik servise vermeniz gerekiyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.