Suudi Arabistan’da kadınları takip eden uygulamaya büyük tepki

216
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suudi Arabistan, Arap kadınların takip edilip kontrol edilebilmesini sağlayan bir uygulamaya sahip.  Uygulama Suudi Arabistan hükümeti tarafından bizzat destekleniyor. Absher isimli uygulamada erkekler, kendilerine bağımlı kadınların gidebilecekleri yerleri belirlemekte ve onların belirledikleri konumlarda kalmasına neden olmakta. Eğer bir kadın, erkeğin belirlediği sınırları aşarsa hemen erkeğe bildirim geliyor.

Teknoloji insan hayatı için kolaylıklar sunmasıyla bilinirken, görünen o ki Absher uygulamasında Arap kadınların işini zorlaştıran bir etken haline gelmiş durumda. Çünkü onların üzerlerindeki baskıyı arttırmakta ve kendilerini köle gibi hissetmelerine neden olmakta. Bu da uygulamanın tepki çekmesinin temel nedenlerinden biri.

OKU:  Cyberpunk 2077 hakkında Türk oyunculara müjde!

Absher uygulaması hem Google’ın hem de Apple’ın sanal mağazalarında bulunuyor. Tepkilerin temel sebebi de bu. Google ve Apple’ın mağazalarından bu uygulamaya son vermesi isteniyor. Tepki gösteren örgütlerin başında İnsan Hakları İzleme Örgütü geliyor. Onun gibi pek çok insan hakları kuruluşu duruma tepki gösteriyor.  Uygulamanın şiddet ve baskı için kullanıldığına yönelik ortak bir hüküm söz konusu.

Bu tepkilerden sonra Google ve Apple’ın Absher uygulamasını mağazalarından uzaklaştırmaları bekleniyor. Sonucu bekleyip göreceğiz.

Like
Like Love Haha Wow Sad AngryBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir