Tablet Pazarında Apple Lider ve Amazon İkinci Sıraya Yerleşti

375
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Tablet pazarının satış rakamlarına dair 2017 yılının son çeyrek raporu ortaya çıktı. Rapora göre Apple liderliğini sürdürürken Amazon ikinci sıraya, Samsung ise üçüncü sıraya yerleşti. Pazar 2017 yılında küçüldü.

Akıllı telefonlar genelde tabletlerin yerini tuttuğu için tabletlere çok fazla ilgi yok. Özellikle Türkiye’de tabletler daha çok çocukların kullanması ve evde yedek bir mini bilgisayar olması için alınıyor. Teknoloji devleri tablet üretirken çekimser davranıyor. Talep bağlantısı nedeniyle pazarda ufalma olduğu tahmin edilebilirken, tahmin raporlara göre de doğru çıkıyor. IDC tarafından yayımlanan rapora göre tablet piyasasında, 2017 yılının son üç ayında, 2016 yılının son üç ayına göre yüzde 7.9 küçülme yaşanmış. 2016 yılının son üç ayında toplam 53.8 milyon tablet satılırken bu rakam 2017 yılının son üç ayında 49.6 milyon tablet olup, 50 milyonun altında kalmış.

OKU:  LED Işıkların Gözlere Verdiği Bir Zarar Daha Ortaya Çıktı

Pazarda yaşanan küçülmeye karşın Apple, liderliğini emin adımlarla sürdürüyor. iPad serisi sevilen marka, 2017’nin son çeyreğinde azda olsa bir büyüme kaydetti. Yüzde 0.6 artış yakalayan Apple’ın 2017’nin son üç ayında sattığı tablet sayısı 13.2 milyon.

Amazon’dan dikkat çeken sıçrama

Amazon, pazarda önemli bir sıçrama yaparak Samsung’u ikincilikten etti ve ikinciliğin yeni sahibi oldu. 2017 yılının son çeyreğinde Amazon, 7.7 milyon tablet sattı. Böylece Amazon, tablet pazarında oldukça dikkat çeken bir hamle gerçekleştirmiş oldu.

Öte yandan Samsung pek çok kişi tarafından ikinci olacağı tahmin edilirken kendisine üçüncü sırada yer bulabildi. Apple ve Amazon oranlarını arttırırken Samsung’un pazar payı ise düştü. 2016’nın son çeyreğine oranla yaptığı satış sayısı da azımsanamayacak ölçüde azaldı. Samsung’un tablet satışları yüzde 13 düşüş yaşadı.

OKU:  Facebook Lite uygulamasının iOS sürümü çıktı

2017 son çeyrek raporlarının ardından tablet pazarındaki son durum

Apple %26.6

Amazon %15.6

Samsung %14.1

Huawei % 7.1

Lenovo %6.2

Like
Like Love Haha Wow Sad AngryBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir