Teknoloji Nedir? Tanımı ve Teknoloji Hakkında Genel Bilgiler

6504

Teknoloji, insanların gereksinimleri doğrultusunda ortaya çıkmış, çeşitli mal ve hizmetleri üretip kullanmaya yarayan beceri, teknik, bilimdir.

Teknoloji dendiğinde akla genellikle arabalar, telefonlar, bilgisayarlar gelir. Fakat teknoloji esasen bundan uzun yıllar öncesinde de bulunuyordu. Buna örnek verecek olursak; Çok eski zamanlarda yaşayan insanlar, ağır bir malı bir yerden bir yere taşıyabilmek için insan gücünün dışında bir güce ihtiyaç duydular ve tekerlekli araç gereçler icat etmeyi akıl ettiler. Bunun beraberinde tekniğini araştırıp uygulama aşamasına geçtiler. Bu, teknoloji için güzel bir örnektir.

İnsanoğlu, zeka olarak gelişmiş bir canlıdır ve bu zekasını uzun yıllardır kullanmaktadır. Fizik olarak gücü yetmediğinde veya bir işi yaparken zorlanıp onun daha basit olmasını istediğinde bunun için zekasını kullanarak pratik yollar bulur. Dünya üzerindeki tüm metaryalleri bir hizmet aracı olarak kullanabilir.

Bir yerden bir yere daha hızlı bir şekilde ve pek yorulmadan gitmek isteyen insan araçları icat etmiştir. Bu araçlar bisikletten motosiklete, otomobilden gemilere kadar uzanabilir.  Hatta insanoğlu kıtaları daha rahat aşabilmek, yolculukları daha da hızlandırabilmek için hava yolu teknolojisini de bulmuş ve bir yerden bir yere uçaklarla  seyahat etmeye başlamıştır.

Teknolojide en önemli nokta tekniktir. Bir teknolojinin tekniği kavrandıktan sonra o teknoloji büyük bir hızla inşa edilebilir ve diğer insanlar tarafından devam ettirilebilir. Buna örnek olarak cep telefonlarını gösterebiliriz. Cep telefonları bulunduktan sonra akıllı telefonlar da üretildi. Cep telefonunun yapılış tekniği, akıllı telefonun yapılmasını kolaylaştırdı.

Katlanabilir telefon devri

Günümüzde artık katlanabilir akıllı telefon devri söz konusu. Katlanabilir akıllı telefonlarla beraber artık daha büyük ekranlı cihazlar elde edilebilmekte ve ürünler daha kolay taşınabilmekte. Aynı şekilde dizüstü bilgisayar kategorisinde de katlanabilir cihaz devri kendisini göstermiş durumda. Böylece dizüstü bilgisayar kategorisinde de büyük atılımlar söz konusu. Katlanabilir cihaz akımından sonra artık hangi akımın söz konusu olacağını ise kestirmek bir hayli güçleşti. Teknoloji o kadar fazla gelişti ki artık ucu bucağı görünmüyor.

Sizin teknolojiyle alakalı aklınıza gelen tanımlama kriterleri nelerdir? Aşağıdaki yorum kısmından düşüncelerinizi yazmayı unutmayın.

Dipnot: Yazı en son Emre BEY tarafından 16 Kasım 2019 tarihinde saat 09.12’de güncellenmiştir.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.