Travian Ekibi Masum Hesapları da Kilitliyor

102

Türkiye’de popüler olan köklü browser oyunlarından Travian’da şu sıralar enteresan işler oluyor. Travian serverlarında pek çok oyuncunun hesabının herhangi bir gerekçe bildirilmeden kilitlendiği ortaya çıktı. Yine pek çok oyuncu hesaplarının Travian ekibi tarafından bot kullanımı gerekçe gösterilerek banlandığını, ancak hesaplarında herhangi bir bot kullanımının söz konusu olmadığını söyledi.

Travian ekibi uzun bir süredir Türkiye’de de faaliyet göstermekle birlikte kilitleme işlemleri için multihunter yetkilileri ile irtibat kuruluyor. Kullanıcının hesabı kilitlendiği zaman hesabında herhangi bir işlem yapmak istediğinde hesabının kilitlendiği ve kilitlenme sebebi yazıyor. Bazı oyuncular kilitlenme sebebi dahi belirtilmeden hesaplarının kapatıldığını belirterek mağdur olduklarını ifade ediyorlar.

Travian oyununda oyun içi satın alma unsurları bulunuyor. Sanal altın ve gümüş satın alıp oynuyorsunuz ve böylece diğer oyunculara karşı avantaj elde edebiliyorsunuz. Dileyen oyuncular herhangi bir ücret ödemeden de oynayabiliyor ancak altınınız fazla olmadığında diğer oyunculara karşı üstünlük kurabilmeniz de söz konusu olmuyor.

OKU:  Travian Final Server'ı Bugün Açıldı

MMO tabanlı oyunda sunucular açılıyor ve oyuncuların bize gönderdiği raporlara göre bahsettiğimiz skandalın gerçekleştiği server geçtiğimiz günlerde kurulan X2 Path to Pandora serveri. Hesabı kilitlenen oyuncularda Hesabınız kilitlendi! Sebep: Scripts & bots uyarısı bulunuyor.

Oyuncular hesaplarının haksız yere kilitlendiği konusunda hak arayışında bulunduğu zaman ise yetkililerden şu şekilde dönüş alıyorlar:

Merhaba, Öncelikle hesabınızın kapatılmasından dolayı çok üzgün olduğumuzu bildirmek istiyoruz. Hesabınızda, oyunumuzda kullanımı yasak olan bot/script kullanımı tespit edilmiştir. Hesabınızın açılması için yapmanız gerekenler: 1. Bu tür program ve bot kullanımına hemen son vermelisiniz. 2. Bu tür programları bundan sonra kullanmadan oyunumuza devam edeceğinizi belirtmelisiniz. Yukarıda belirtilen işlemleri yaparak, yeniden mesaj göndermeniz gerekiyor. Cevabınızı gönderdikten sonra gerekli işlemleri yaparak hesabınızı tekrar açabiliriz.

Gelen bu cevaba göre yetkililerin hata yapma ihtimali bulunmuyor. Oyuncular özür dileyip hatalarını kabul ettiği taktirde hesapları cezalı bir şekilde açılıyor. Travian ekibinin oyuncuya hile yaptığına dair bir delil gösterememesi ise şaibe kokuyor.

OKU:  Yoğun Tepkilerin Üzerine Instagram Kronolojik Ana Sayfa Düzenine Geri Dönüyor

Bizce büyük olasılıkla ortada bir art niyet yok ancak büyük bir hata ve sistemsel sorun var. Örneğin tanınmamış tarayıcılardan yapılan birden fazla giriş denemesi, isim benzerliği ve hesabın işlem hareketleri gibi unsurlar yanlış değerlendirilip kilitleme yapılıyor diye düşünüyoruz.

Konu ile ilgili gelişmeleri takip edip sizlere aktaracağız.

Güncelleme: Detaylar için yeni haberimize göz atın
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir