TSMC, 5nm Mimarili İddialı İşlemciler İçin Kolları Sıvadı

288

İşlemciler akıllı telefonlar açısından son derece mühim, şarjdan performansa, ısınmadan kamera ve çözünürlük desteğine kadar her konuda mühim.

TSMC için aslına bakarsanız şu an 7nm N7+ teknolojileri söz konusu. Bu işlemcilerin seri üretimine başlandı ancak şu anki mevzu çok daha farklı. Yaşanan yeni gelişmelere göre TSMC, 5 nm mimarili işlemciler üretmeye başlayacak.

2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren 5 nm işlemci üretimi söz konusu olacak.Yeni mimari işlemcilerde EUV teknolojisinden de faydalanacak. 5nm işlemcilerin 7 nm işlemcilere göre %15 kadar daha performanslı olması bekleniyor. Şarj ve diğer özellikler açısından avantajlar da cabası.

Bundan 12 yıl kadar önce 45 nm işlemcilerin kullanıldığı düşünüldüğünde işlemci mimarisi hususunda kısa zamanda epey uzun bir yol alındığını, önemli başarılar elde edildiğini söylemek mümkün. Günümüzde akıllı telefonlar artık çok daha uzun süre şarj olmadan çalışabiliyor ve daha az ısınıp daha iyi performans ortaya koyuyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.