Türkiye 2020 Yılının İlk Yarısında Otomotiv Satışlarında Avrupa’da 6. Oldu

57

Otomotiv sektörü bu yıl ilginç bir süreçten geçiyor. Sebebi ise korona virüsü. Özellikle Nisan ayında otomotiv üretimi son derece düştü. Bu durumda elbette otomotiv pazarında genel olarak büyük bir farlılık meydana geldi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) tarafından paylaşılan yeni veriler 2020 yılının Haziran ayı sonuna kadar olan süreçte Türkiye otomotiv pazarı sıralamasında 6.ülke konumunda oldu. En fazla düşüş Hırvatistan’da gözlemlendi. Fransa ise yüzde 1.4 oranla araç satışı artan tek Avrupa ülkesi olarak dikkat çekti. Ocak 2020 – Haziran 2020 sürecinde en fazla araç satışı yapılan ülke ise açık ara farkla Almanya oldu.

Ülkemizde Haziran ayı içerisindeki süreçte 72.778 adet sıfır araç satışı gerçekleştirildi. Türkiye’nin bir üst sırasında 5.sırada olan İspanya ‘da ise Haziran ayında 100.356 adet satış seviyesi gerçekleşti. Haziran ayında en fazla aracın satıldığı Avrupa ülkesi ise Fransa oldu.

2020 yılının ilk yarısında AB , UK ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomotiv pazarı 2020 yılının ilk yarısında yüzde 38.9 azaldı ve 6 milyon seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılının aynı döneminde ise 10 milyon kadar araç satışı yapılmıştı.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.