Türkiye Facebook’a Veri İhlalinde Bulunduğu Gerekçesiyle Cezayı Kesti

216

Facebook günümüzün en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri. Her ne kadar eski gücünde olmasada hala büyük bir kitleye hitap etmekte. Ancak Facebook pek çok veri ihlaliyle de anılan bir platform yani pek güvenli değil. Hatta bununla ilgili olarak sık sık idari para cezalarına çarpttırılıyor. Şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından Facebook’a yönelik olarak veri ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle 1 milyon 600 bin liralık idare para cezası kesildi. Bu veri ihlallerinin Facebook’u Türkçe bir şekilde kullanan 280.959 kullanıcıyı etkilediğinin altı çizildi.

Veri ihlalinin kaynağının ‘Doğum Günü Kutlayıcı’, ‘Video Yükleyici’ , ‘Başkasının Gözünden Gör’ özelliklerinin etkileşimlerinden kaynaklanan bir hata olduğu ifade edildi.

Kurul, veri ihlallerinin oluşmaması adına gerekli tedbirlerin alınmadığının altını çizdi ve bu doğrultuda 1 milyon 150 Bin TL’lik idari para cezası verdi. Aynı zamanda Kanundaki “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi halinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir.” hükmü gereğince 450 bin lira daha idari para cezasına karar verildi.

Ceza ilk değil

Daha önce de yine Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından Facebook’a hemen hemen aynı miktarlarda ceza verildi. Ancak Facebook’un hala gerekli tedbirleri almıyor oluşu cezaların yeterince caydırıcı olmadığına bir işaret olabilir.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.