Türkiye İçin Çin Uzay İstasyonu Tehlikesi Sürüyor

235

Çin uzay istasyonunun önümüzdeki günlerde Türkiye sınırlarına düşme ihtimali bulunuyor. Olası bir kaza öncesi yetkililer göreve çağrılıyor. Yaklaşık sekiz tonluk ağırlıktaki çin istasyonu tüm dünyanın gündeminde.

Bilim dünyasında bazen büyük aksaklıklar meydana geliyor. Çin uzay istasyonu Tiangong-1 ile ilgili yaşanan olaylar da buna örnek teşkil ediyor. Daha önce Çin kontrolünden çıkan, sonrasında tekrar kontrol altına alınan Tiangong-1, geçtiğimiz dönemde bir kez daha kontrolden çıktı ve artık dünyaya düşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Tiangong-1’in düşebileceği ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Pek çok ülkeden yetkililer, vatandaşlarını bu tehlike karşısında uyarıyor. Çin Uzay Aşansı tarafından paylaşılan son bildiride, kontrolü kaybedilen uzay istasyonu Tiangong-1’in Cumartesi veya Pazar günü atmosfere gireceği kaydedildi.

OKU:  PUBG Xbox One Çıkış Tarihi Belli Oldu

Belirtilene göre Tiangong-1’in bütün olarak düşmesi ise söz konusu değil. Çin Uzay Ajansı’na göre Tiangong-1 atmosfere girdikten sonra yanmaya, parçalanmaya başlayacak ve insanlara zarar veremeyecek. CMSEO tarafından yapılan açıklamada uzay istasyonunun 200 gramdan ağır herhangi bir parçasının bir insana zarar verme ihtimalinin 700 milyonda 1 olduğu ifade edildi.

Bazı kaynaklar istasyonun ağır parçalarının insanları yaralayabileceğini ifade ederken Çin Uzay Ajansı’na göre insanlar bunu sadece meteor yağmuruna benzer muhteşem bir görüntü olarak görecek ve kimse yaralanmayacak.



İletişim için: emrebey@teknotechnic.com