Türkmenistan , Koronavirüs Lafı Edilmesini Yasakladı

101

Koronavirüs dünya genelinde yayılmaya devam ederken pek çok ülke koronavirüs vakalarını açıklıyor ve virüsün önlenebilmesi adına sürekli olarak insanları uyarıyor. Ancak Türkmenistan tam aksine virüs hiç yokmuş gibi vatandaşlarının yaşama devam etmesini istiyor ve bu bağlamda devlet lideri tarafından Türkeminastan’da yaşayan vatandaşların koronavirüs lafı etmesi yasaklanmış durumda.

Getirilen yasakla birlikte korona virüs ile ilgili herhangi bir sözcük söylemek ülke genelinde artık yasak. Aynı zamanda dışarıda maske takan kişiler de polisler tarafından tutuklanmaya başladı. Şu an ülke genelinde medya sektöründe bile medya organlarının virüsü dile getirmesine izin verilmemekte. Bu hususla ilgili olarak
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada RSF ; “Bu bilgi inkârı sadece en büyük risk altındaki Türkmen vatandaşlarını tehlikeye atmakla kalmıyor, aynı zamanda Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un dayattığı otoriterliği pekiştiriyor” dedi.

Türkmenistan’da hali hazırda yönetim tarafından herhangi bir koronavirüs vakası bilgisi de paylaşılmadı.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.