Twitter da Cambridge Analytica’ya Veri Satmış

430

Dünyanın sayılı sosyal medya ağlarından biri olan Twitter ile ilgili önemli bir detay ortaya çıktı. Twitter, Cambridge Analytica’ya veri sattığını doğruladı. Fakat Twitter ekibi tarafından yapılan açıklamada artık Cambridge Analytica ile bir bağlarının bulunmadığı, bağları olduğu dönemde de verilerin evrensel olarak, kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde paylaşıldığı ifade edildi.

Ortaya çıkan bilgilere göre Twitter, 2017 yılında elde ettiği gelirin yüzde 13’lük kısmını Cambridge Analytica’ya sattığı veriler sayesinde elde etmiş. Bu çok ciddi bir rakam ve şirketin Cambridge Analytica aracılığıyla kasasını güzelce doldurduğu bir gerçek. Fakat artık farklı bir yoldan gittikleri iddia ediliyor.

Benzer bir hadise Facebook tarafında da yaşanmıştı

Hatırlarsanız benzer olaylar Facebook hakkında da yaşanmıştı. Facebook’un başı Cambridge Analytica’ya sattığı verilerin kapsamı nedeniyle fena derde girmişti. Şimdi diğer sosyal medya ağları da benzerlerini yaşamamak için Cambridge Analytica gibi tüzel kişiliklerden ayıklanmaya çalışıyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.