Uygun Fiyata Akıllı Telefon Almak İçin Yapılması Gerekenler

282

Akıllı telefonlar günümüzde giriş, orta ve üst segment olarak değişkenlik gösteriyor. Telefon pazarı kullanıcı kitlelerine göre farklılıklar meydana getiriyor. Ülkemizde elektronik cihazlar için yüksek vergi dilimleri uygulanıyor ve bu durum yurt dışından telefon getirmeyi daha cazip bir hale getiriyor. Ancak son değişikliklerle beraber yurt dışından telefon almak da kullanıcıya eskisi kadar cazip gelmiyor.

IMEI kayıt ücretinin üç katına çıkarılıp 1500 TL’ye çıkarılması üst modeller haricinde yurt dışından akıllı telefon satın almayı olanaksız bir hale getirdi. Üst segment telefonlar da fiyat hususunda hala cazip olsalar bile garanti gibi unsurlar nedeniyle artık yurt dışından almak biraz sıkıntılı. Ancak garanti ve servis konusunda bir şüphe bulunmuyorsa hala değerlendirilebilir.

Eğer giriş, orta segmentten bir akıllı telefon tercih edecekseniz o halde ülke sınırları dahilindeki perakende satış noktalarına bir bakabilirsiniz.Ancak tavsiyemiz son çıkan modelleri değil bir önceki modelleri tercih etmenizdir veyahut bir model eskiyecekken satın almanızdır. Mesela Mate 20 Lite devri bitecekken, yeni Mate cihazı piyasaya sürülecekken Mate 20 Lite tarafında önemli oranda fiyat indirimleri söz konusu olabilir.

Akıllı telefonu uygun bir fiyattan satın alabilmek için piyasaya sürülen bir modeli satın almak için üzerinden biraz zaman geçmesini beklemeniz isabetli olacaktır. Öte yandan bir telefonun eski modelini almak da size pek bir şey kaybettirmez. Çünkü telefon serileri her yıl düzenli olarak yenilenebilmekte. Bir yıl içerisinde kayda değer oranda büyük değişimler, en azından fiyat artışı ile doğru orantılı değişimler söz konusu olmayacaktır.

Alışveriş yaparken kullanıcılar genellikle bilindik perakende satış mağazalarına gider ve telefonlarını oradan test ederek alır. Bu kötü bir şey değil ancak bu tarz mağazalarda fiyatların standart seviyelerde olduğunu yani örneğin internet alışveriş platformlarında daha uygun fiyatlardan bulunabileceklerini unutmamak gerekir. Bu yüzden bir ürünü beğenip satın almadan önce internete girip diğer platformlardaki fiyatlarına bir bakın.

Son olarak kampanya süreçlerini iyi takip etmenizi öneririz. Bunun için teknotechnic’i takip edebilirsiniz. Zaman zaman indirimler ve çeşitli kampanyalarla alakalı haberler yapmaktayız.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.