Vikipedi Türkiye’de Tekrar Aktif Edildi

159

Vikipedi bir süredir Türkiye’de erişime kapalı vaziyetteydi.  Ancak Anayasa Mahkemesi, Vikipedi yani Wikipedia’nın erişime kapatılması hususunu bir hak ihlali olarak gördü. Bunun üzerine bakanlık cephesinden gelen açıklamada da Vikipedi erişim engelinin yakında kaldırılacağı, böylece Türkiye sunucularından da tr.wikipedia.org adresine girilebileceği açıklanmıştı.

Yaşanan gelişmelerden sonra Vikipedi erişiminin tekrar açılması yönünde eyleme geçildi. Son olarak Vikipedi’nin saat 22.30’da Türkiye’de tekrar aktif hale geleceği açıklandı. Ancak rötarlı bir şekilde erişime açıldığını söyleyebiliriz yani bahsedilen 22.30 sularında bir kıpırdama yoktu. www.wikipedia.org internet sitesine an itibariyle ülkemiz sunucularından tekrar erişim kurulabiliyor. Ancak yoğunluk nedeniyle veyahut çerezlerinizden mütevellit ilk etapta ulaşamayabilirsiniz.

Böylece 29 Nisan 2017 tarihinden beri Türkiye’de kapalı durumda olan Vikipedi tekrar aktif hale gelmiş oldu.  Vikipedi, Özgür Ansiklopedi sloganıyla uzun süredir ülkemizde yaygın internet ansiklopedilerinden biri oldu. Yasaklandığı döneme rağmen Google gibi büyük arama motorları Vikipedi indexlerini tamamen kaldırmak yerine biraz göz önünden çekmeyi tercih etmişti.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.